ENG

Muzeum Rzeźby Współczesnej

Muzeum Rzeźby Współczesnej z zewnątrz
  • Interplay
  • O potrzebie tworzenia widzeń 1929-2017
  • O potrzebie tworzenia widzeń 1929-2017
  • JACEK JAGIELSKI ULOTNA TRWAŁOŚĆ HORYZONTU
  • RYSZARD ŁUGOWSKI MUŚNIĘCIE GRAWITACJI
  • TONY CRAGG RZEŹBA
  • TONY CRAGG RZEŹBA
  • Sala główna
  • Sala główna

Pod nowy gmach muzealny wybrano miejsce po rozebranym budynku gospodarczym, nad stawem Kaskada. Do realizacji został przyjęty projekt radomskiego architekta Wojciecha Gęsiaka. Prace budowlane trwały trzy lata od 1989 do 1992 roku.

Rozległy piętrowy budynek zamyka od południa krótszą oś komunikacyjną i krajobrazową CRP. Zewnętrzna bryła Muzeum nawiązuje do architektury pałacowej regularnymi ryzalitami, trójkątnymi szczytami i masywnymi kolumnami. Niska bryła nie zaburza przy tym harmonijnego współistnienia architektury i zieleni. Wnętrze największego gmachu wystawienniczego Centrum Rzeźby Polskiej mieści w sobie nie tylko Galerię Główną, zwaną czasem „Monumentalną”, ale także mniejszą Galerię „Kameralną”. Projekt opierał się na wyraźnym wydzieleniu funkcji ekspozycyjnych i magazynowych, które znalazły się na parterze, od pracowni specjalistycznych i naukowych, zajmujących piętro pierwsze.

Najważniejszym pomieszczeniem w budynku jest oczywiście Galeria Główna – sala o powierzchni 675 m2, wzniesiona na planie zbliżonym do kwadratu z czterema, potężnymi filarami krzyżowymi, dźwigającymi ciężki żelbetonowy strop kasetonowy. Ceglane ściany i ułożona z drewnianej kostki podłoga nadają wnętrzu oryginalny, niebanalny charakter. W stropie znajdują się świetliki z przeszkleniami w kształcie ściętej piramidy, a w ścianie południowej wąskie, pionowe przezrocza, wychodzące na staw za muzeum. Zarówno świetliki, jak i przezrocza mogą być odsłaniane i zasłaniane w zależności od potrzeb aranżacyjnych wystaw. Sala galeryjna posiada też profesjonalne oświetlenie ekspozycyjne. Na parterze mieszczą się również magazyny z gromadzoną przez lata kolekcją CRP, a także kilka pracowni specjalistycznych: m.in. stolarska, konserwatorska, fotograficzna oraz sala edukacyjna. Piętro zostało przeznaczone na biura muzeum. Pracują tam kuratorzy, pracownicy działów edukacji, kolekcji, dokumentacji artystycznej, dokumentacji filmowej oraz wydawnictwa i promocji.

 

Plan Muzeum Rzeźby Współczesnej

Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego