ENG

Artyści

Anna Siekierska – zajmuje się rzeźbą, instalacją, fotografią, rysunkiem, dźwiękiem. Absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest czynną artystką, jej prace były wystawiane w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, na Węgrzech i Ukrainie. Najważniejszym wątkiem w pracach Siekierskiej jest etyczne podejście do zwierząt i środowiska naturalnego.

Joanna Krzysztoń – studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem w 1978 r, prac. Prof. J Tarasina). W latach 1978-1981 była członkiem eksperymentalnego teatru  ,,Akademia Ruchu". W latach 1995 – 2010 współpracowała z różnymi pismami poświęconymi urządzaniu wnętrz jako stylistka. W roku 2007 otrzymała stypendium Ministerstwa Sztuki i Dziedzictwa Narodowego. Wwspółprowadziła galerię 2b+ R na ul. Bukowińskiej w Warszawie. Od ukończenia studiów głównym nurtem jej twórczości pozostaje malarstwo. W ostatniem okresie, dzieki współpracy artystycznej z mężem  Grzegorzem Rogalą, tworzy również instalacje łaczące malarstwo z efektami komputerowymi. Od 2011 lat prowadzi zajęcia z malarstwa w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej na wydziale Grafiki. W swoim dorobku ma ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje w Warszawie

Grzegorz Rogala – w latach 1976 -1981 studiował na wydziale operatorskim PWSF Tv i T w Łodzi. Był członkiem S.F.P., ZPAP Od 1988 prowadzi "Studio Rogala", zajmujące się produkcją i postprodukcją filmową. Zrealizował bądź brał udział w realizacji ok. 800 projektów filmowych i reklamowych. Uhonorowany w 1996 nagrodą za animację komputerową  „Crakfilm”, Kraków. Od 8 lat zajmuje się czynnie filmem , fotografią i sztuką interaktywną. Prace w zbiorach MN w Warszawie, MN w Gdańsku, jak również w kolekcjach prywatnych we Francji, Nowej Zelandii, Niemczech, Holandii, Polsce . Autor nagrodzonych i wyróżnionych na festiwalach międzynarodowych filmów oraz instalacji interaktywnych: Za film „Linia” 1-sza nagroda na Festiwalu filmowym w Monachium, za film „Podniesienie” wyróżnienie na festiwalu filmowym w Bombaju, Indie, za instalacje interaktywną „Chopin” 1-sza nagroda na festiwalu mediów „Cho-Ping”, Zachęta, Warszawa. Za instalację „Traces” nagroda na festiwalu w Nowym Sadzie, Serbia. Zrealizował kilka scenografii wirtualnych dla Opery Kameralnej i Opery Królewskiej w Warszawie. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Od 2010 roku prowadzi zajęcia z technik multimedialnych na WIT Warszawa według autorskiego programu. Doktorat z dziedziny intermedia na UAP w Poznaniu w 2014 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Weronika Elertowska – absolwentka fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Marketingu Kultury na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendystka Wydziału Fotografii i Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie (2009) oraz Uniwersytetu Artystycznego w Cluj Napoce, Rumunia (2010). W swojej praktyce artystycznej zajmuje się działaniami interdyscyplinarnymi łączącymi cyfrową rejestrację obrazu z klasycznymi procesami fotograficznymi i filmem. Jej prace były prezentowane na wystawach międzynarodowych w Irlandii Północnej (Royal Ulster Academy of Arts – Ulster Museum, Belfast), Rumunii (Galerie Humanitas, Cluj Napoca), Stanach Zjednoczonych (Lucie Award, Nowy Jork) i na Litwie (The House of Polish Culture Gallery, Vilnius). Laureatka IPA International Photography Awards (2014), w roku 2015 została zakwalifikowana do shortlisty Miesiąca Fotografii w Atenach. Pomysłodawczyni i współzałożycielka Galerii Bliżej (2013) i Galerii 58 (2016) – pierwszych niezależnych radomskich galerii prezentujących sztukę współczesną. Od 2009 roku współpracuje z Domem Kultury Polskiej w Wilnie, koordynując projekty kulturalne. Koordynatorka międzynarodowego projektu artystycznego „Universal Sea” – finansowanego ze środków Unii Europejskiej, organizowanego we współpracy z Hybrid Art Gallery (Budapeszt), Foundation of Entrepreneurship (Berlin), EUCC-D (Rostock). We współpracy z Instytutem Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk opracowuje zagadnienia związane z biologicznym i chemicznym ujęciem pamięci w kontekście zapisu fotograficznego w ramach programu badawczego prowadzonego przez dr Emilię Witkowską Nery. Od 2016 roku współpracuje z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie zajmuje się kuratorowaniem oraz koordynacją projektów artystycznych i programem rezydencji.

Małgorzata Karkosz – studentka polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2014 roku animatorka w Muzeum Fryderyka Chopina, pomysłodawczyni i realizatorka programu edukacyjnego Mała Akademia Chopinowska. Związana z działaniami w Fundacji Dom Kultury w Warszawie. Od 2016 roku edukatorka w Centrum Rzeźby Polskiej.

Katarzyna Pietrzak – absolwentka Katedry Sztuki Wydziału Nauczycielskiego Politechniki Radomskiej (studia: 2000–2005). Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja Gieragi, aneks w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Andrzeja Markiewicza. Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki. Od 2005 roku pracuje w Katedrze Sztuki Wydziału Nauczycielskiego Politechniki Radomskiej, obecnie na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej na stanowisku asystenta w Katedrze Projektowania i Grafiki. Prace w Kolekcji Warszawskiej Grafiki Miesiąca – Galeria Test w Warszawie.

Piotr Piasta – studiował edukację artystyczną na Politechnice Radomskiej (2000–2002) oraz krytykę sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2002–2009). W swoich pracach koncentruje się na tematach historii, czasu i pamięci. Jest współautorem filmu dokumentalnego „Happened Here” wyświetlanego podczas Dnia Pamięci Holokaustu w Newcastle Upon Tyne, Wielka Brytania (2011). W 2012 roku, po 10-miesięcznej rezydencji w Bibliotece i Centrum Kultury w Wieniawie, wyreżyserował film „Rytuały pieśni wierszy”, który miał swoją premierę w Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze (maj 2013). Od 2014 roku pracuje nad „Ostatnim przedmiotem” serią filmów, która jest zbiorem portretów osób starszych mieszkających na obszarach wiejskich w centralnej Polsce. Filmy z tej serii pokazywane były podczas „Filmideo 2014” w Index Art Center w Newark (USA); wystawiane podczas 6. Biennale Treba w Trebinje (Bośnia i Hercegowinia) oraz ArtvideoKOELN w TENRI – Niemiecko-Japońskim Centrum Kultury w Kolonii, ProxyAct Festival w Londynie, Harvest Film Festival w Open School East w Londynie, gdzie jeden z filmów – „Piorun Stanisław z Brudnowa” zdobył II nagrodę w kategorii filmów eksperymentalnych / artystycznych. Był rezydentem Berwick Visual Arts (we współpracy z Centre for Rural Economy, Newcastle University) od października 2014 do marca 2015 roku. W rezultacie wydał serię filmów krótkometrażowych – „The Realm of Forgotten Existence” wystawionych w Galerii Granary w Berwick-upon-Tweed z patronatem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie (maj–lipiec 2015). Filmy z tej serii pokazywane były w ramach: 10 Streaming Festival w Mediolanie, CÓDEC / Festival de Vídeo y Creaciones Sonoras w Meksyku, IntimaLente Visual Ethnographic Film Festival w Maddaloni, XpoNorth Creative Industries Festival w Inverness, Szkocja, Hackney Attic Film Festiwal w Londynie. Mieszka i pracuje we wsi Brudnów, powiat Wieniawa.

Iza Kaszyńska – kuratorka, animatorka, działaczka społeczna. Pracuje interdyscyplinarnie, na styku pola sztuki współczesnej, aktywizmu społecznego i feministycznego, działań na rzecz ochrony środowiska. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, od 2018 roku kuratorka i współkuratorka Parku Rzeźby na Bródnie. Współinicjatorka i współzałożycielka grupy Muzea dla klimatu. Członkini oddolnych inicjatyw społecznych. Założycielka ogrodów społecznościowych.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego