ENG

9. Triennale Młodych – open call

Wydarzenia

Dążymy do ideału, chcemy zmieniać świat na lepszy

9. Triennale Młodych – open call

 

Triennale Młodych w Orońsku od początku istnienia skupiało się na prezentacji najciekawszych tendencji w sztuce najmłodszego pokolenia. Zgodnie z zamierzeniem miało wyróżniać się na tle innych tego typu wydarzeń swoją otwartą formułą. Przez ostatnie lata zmieniały się metody wyboru artystów, jednak w dalszym ciągu w znacznym stopniu opierały się na selekcji dokonywanej przez doświadczonych kuratorów i krytyków.

Uczestnicy dotychczasowych edycji triennale reprezentowali różne tendencje pojawiające się w sztuce współczesnej, punkty widzenia, metodologie pracy artystycznej oraz środowiska. Ich praktyka artystyczna i doświadczenia składają się na szeroką perspektywę, dzięki której Triennale Młodych ujawnia aktualne problemy trudne do uchwycenia w scentralizowanym obiegu sztuki.

Romuald Demidenko, Aurelia Nowak, Tomek Pawłowski

Jako organizatorzy kolejnej edycji zachęcamy do udziału w projekcie oraz do zaznajomienia się z jego założeniami.

 

Założenia 9. Edycji Triennale Młodych

Jako kuratorzy, artyści, dyrektorzy instytucji szeroko debatujemy na temat problemów nurtujących współczesny świat. Czy my, jako reprezentanci świata sztuki jesteśmy w stanie realnie coś zmienić? Triennale Młodych po raz kolejny skupi się na sztuce rozumianej jako narzędzie zmian. Wektory tych zmian skierowane były do tej pory w różne strony, czasem kwestionujące obecny stan rzeczy. Do planowanego Triennale chciałabym zaprosić artystki i artystów, którzy dostrzegają obecne zagrożenia wobec zasobów i wartości, które wymagają naszej ochrony i pielęgnacji. Proponuję zatem szereg działań, które z jednej strony pokazywałyby alternatywę w pracy z instytucją, z drugiej zaś wytyczały kierunek postępowań i wzorce na przyszłość. Byłyby poszukiwaniem nowych rozwiązań. Na poprzednim Triennale artyści zakwestionowali, czy też poddali dyskusji, system instytucji. W obecnej edycji mogliby go wesprzeć.

Co dzisiaj powinno znajdować się pod szczególną ochroną? Poza wszystkimi istotami żyjącymi i zasobami naturalnymi powinno się zadbać o każdy element życia człowieka. Zarówno przestrzeń, jak i czas ulegają degradacji i zaniedbaniu. Otaczamy się zbyt wieloma przedmiotami, a czas poświęcamy na sprawy zarobkowe i obowiązki. Człowiek traci życiową energię, marnując otoczenie i siebie na poziomie podstawowych zachowań.

Zagrożenie utraty równowagi klimatycznej jest już nie tylko leadem z pierwszych stron gazet. Dyskusja o nim stała się naszą codziennością. W proponowanej koncepcji Triennale chciałabym się odnieść do kilku źródeł i tez, które kierują zainteresowanie ku praktykom artystycznym. Na ile podejmowanie tych tematów przez artystów jest dzisiaj ważne, a na ile niezbędne? Jak niezbędne jest przekształcenie strategii działania, skoncentrowane na ochronie środowiska i próbie znalezienia rozwiązań w odzyskaniu i uratowaniu już zdegradowanej jego części. W jaki sposób artyści i sztuka może współgrać dzisiaj z naturą, nie działając na jej szkodę.

Zapraszam do rozmów, dyskusji i przedstawienia swojego pomysłu na projekt. Sprawdźmy czy świat sztuki może pomóc w zmianie całego świata na lepsze.

Marta Czyż*
Kuratorka 9. Triennale Młodych

*Marta Czyż – historyczka sztuki, kuratorka, autorka tekstów i książek o sztuce współczesnej. Członkini AICA.

 Marta Czyż

Jak aplikować?

Wyślij swoje zgłoszenie zawierające portoflio do 25 MB mailem o tytule Orońsko i Miasto, w którym chcesz odbyć spotkanie z kuratorką (np. Orońsko Łódź). Będziemy kontaktować się w wybranymi osobami i informować o dokładnym terminie i miejscu spotkania.

mail: triennale.oronsko@gmail.com

Więcej informacji na stronie www.rzezba-oronsko.pl

 

Spotkania z artystami:

14 - 15 listopada: Łódź

17 - 18 listopada: Kraków

20 - 22 listopada: Poznań, Szczecin

27-28 listopada: Lublin

2 grudnia: Gdańsk

4 - 6 grudnia: Katowice, Wrocław

9 i 12 grudnia: Warszawa

 

Deadline:

9 listopada: dla osób chcących odbyć spotkania w Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie

20 listopada: dla osób chcących odbyć spotkania w Lublinie, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu i Warszawie.

Zastrzegamy też, że wysłanie zgłoszenia wiąże się ze zgodą na klauzulę RODO.

 

9 Triennale Młodych

18.04.2020 – 07.06.2020

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku



kategoria: Wydarzenia, autor: Dział komunikacji, dodano: 2019-10-17 14:28:14, czytane: 7366 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego