ENG

Alfabet rzeźby: Akt

Wirtualne Centrum Rzeźby Polskiej

Akt

– w sztuce – przedstawienie nagiej postaci ludzkiej, wykonane zazwyczaj w oparciu o studium żywego modela. Jest jednym z najważniejszych tematów malarskich i fotograficznych w dziejach sztuki oraz podstawowym tematem rzeźby. Akt może pojawić się jako samodzielny temat, bądź jako część większej kompozycji.

W sztuce i kultach magicznych obecny od czasów paleolitu młodszego, np. Wenus z Willendorfu – wizerunek archetypowej pramatki spotykany w różnych kulturach. Do doskonałości doprowadzony w antyku, kiedy powstały arcydzieła ujęte w reguły abstrakcyjnego kanonu doskonałego piękna. Dyskretnie występuje w sztuce średniowiecza. Triumfuje w epoce nowożytnej (renesans, manieryzm), głównie zaś w baroku jako popis umiejętności przedstawiania studium ruchu człowieka. W klasycyzmie ponownie staje się miarą doskonałości w przedstawieniach figuratywnych. Potem forsowany w programach nauczania w akademiach (akademizm) jako niezbędny element wykształcenia zawodowego artysty.



kategoria: Wirtualne Centrum Rzeźby Polskiej, autor: Dział komunikacji, dodano: 2020-05-04 12:45:29, czytane: 1150 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego