ENG

Konkurs RE-WITALNE DZIEŁO - rozstrzygnięty

Wydarzenia

Oryginalny w formie, inspirujący i atrakcyjny dla Bełchatowa - taki w ocenie członków jury jest zwycięski projekt zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu „Re-witalne dzieło".

24 kwietnia odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie konkursu. Zwyciężył projekt autorstwa Michała Gdaka z Kielc. Praca przedstawia kompozycję trzech form, nawiązujących do historii Bełchatowa.

Idea rzeźby złożonej z trzech uzupełniających się wzajemnie elementów zrodziła się w trakcie poznawania historii Bełchatowa - mówi Michał Gdak. - Zainteresował mnie niezmiernie fakt, że w mieście niemal przez pół wieku współistniały obok siebie trzy narodowości: Polacy, Niemcy i Żydzi. Każda z proponowanych przeze mnie form jest ich symbolem - dodaje.

Jury przy wyborze prac, kierowało się głównie czytelnością idei dzieła, jego relacjami z otoczeniem strefy rewitalizacji placu Narutowicza, a także oryginalnością formy i twórczym podejściem względem zastosowanych materiałów. Potwierdza to prof. Andrzej Jocz, członek zespołu oceniającego projekty: Jury szukało atrakcyjnej, oryginalnej i profesjonalnej formy rzeźbiarskiej. Ważna też była odpowiedzialność technologiczna i materiałowa składanych propozycji. Wybrane prace były pod tym względem bardzo przemyślane i odpowiednio opracowane przez autorów.

W kryteria oceny prac bardzo dobrze wpisał się projekt złożony przez Martynikę Bielawską i Wojciecha Nowaka, który zajął II miejsce. Ta zespołowa praca wprost nawiązuje do herbu miasta i jego kolorystyki. W myśl tego projektu na placu Narutowicza miałaby powstać długa czerwona ławka, wijąca się na podobieństwo węża z herbu Bełchatowa.

W czołówce laureatów konkursu znalazła się także praca Ewy Kurto i Pawła Pryszcza. Projekt, który zajął III miejsce ilustruje bryłę, nawiązującą do wyrobiska węgla brunatnego.

Swoje „Re-witalne dzieło" wybrali również internauci i mieszkańcy Bełchatowa. Zarówno jedni, jak i drudzy najwięcej głosów oddali na pracę autorstwa Adama Wojtani i Janusza Maciejewskiego, która przedstawia podświetlaną fontannę w kształcie dłoni trzymającej jabłko.

Ogólnopolski konkurs „Re-witalne dzieło" ogłoszony został w październiku ubiegłego roku. Spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, bowiem do jego udziału zgłosiło się ponad 130 osób z terenu całej Polski. Blisko półroczna organizacja konkursu przyniosła efekt w postaci czterech wyłonionych projektów „Re-witalnego dzieła", spośród których na pewno jeden zostanie zrealizowany i usytuowany w zrewitalizowanej przestrzeni Bełchatowa.

Kwartalnik Rzeźby „Orońsko" jest patronem medialnym wydarzenia



kategoria: Wydarzenia, autor: Wojtek, dodano: 2009-05-05 11:20:38, czytane: 4968 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego