ENG

III Międzynarodowy Plener Ceramiczny LAB ORO

Galeria Oranżeria

III Międzynarodowy Plener Ceramiczny LAB ORO

Wystawa poplenerowa

Galeria „Oranżeria”, 20 sierpnia – 18 września 2011 r.

kurator: Bogusław Dobrowolski

W sierpniu 2010 roku w orońskim Centrum Rzeźby Polskiej, na plenerze Lab Oro, spotkała się grupa artystów wykorzystujących w swojej działalności tworzywa ceramiczne. Byli to: Reeli Haamer z Tallina w Estonii, Alicja Kupiec z Lublina, Marek Jakuszewski z Poznania, Michał Puszczyński z Wrocławia oraz pełniący obowiązki komisarza pleneru Bogusław Dobrowolski z Radomia.

Powstałe w trakcie pobytu w Orońsku prace zostały poddane procesowi wypału, niektóre wymagały szkliwienia lub innych zabiegów dekoracyjnych. W efekcie powstały fascynujące formy ceramiki unikatowej, które zaprezentowano w Galerii „Oranżeria”. Otwierając wystawę poplenerową Bogusław Dobrowolski mówił o ogromnej potrzebie wymiany doświadczeń artystycznych i technologicznych, o wzajemnej inspiracji i wielogodzinnych dyskusjach. Ale przede wszystkim o ekscytującej perspektywie rozwoju tej dziedziny sztuki.

Od kilku już lat uczestnicy pleneru Lab Oro zaprzeczają tradycyjnemu pojmowaniu ceramiki jako sztuki użytkowej. Ich prace są pełnoprawnymi rzeźbami, obiektami, instalacjami. Często wykorzystują eksperyment artystyczny, czerpią ze sztuki kinetycznej czy environment. Na wystawie Reeli Haamer zaprezentowała serię syntetycznych, nieco groteskowych popiersi z oryginalnym reliefem i szkliwem. Marek Jakuszewski zrealizował zaskakującą intensywnym dźwiękiem, wertykalną instalację kinetyczną, nawiązującą do zagadnienia pamięci. Alicja Kupiec zajęła się początkowym stadium kreacji, kiedy z nieukształtowanej gliny zaczyna się dopiero wyłaniać zarys konkretnego przedmiotu. Michał Puszczyński, zarówno w prezentowanej w galerii instalacji, jak i w emitowanym podczas wernisażu materiale filmowym, był wierny tematyce erozji, rozpadu, nieuchronności zmian. Bogusław Dobrowolski udowodnił, że tradycyjny na pierwszy rzut oka użytkowy charakter przedmiotu można całkowicie zmienić subtelnym, wysmakowanym motywem dekoracyjnym.

Dzięki plenerom Lab Oro Orońsko stało się ważnym ośrodkiem ceramicznym na mapie Polski. Corocznie nowa grupa artystów realizuje tu swoje projekty, jednocześnie korzystając z możliwości warsztatowych i pobytowych. Wystawę podziwiali zresztą uczestnicy kolejnego IV Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego Lab Oro. Ich ukończone i wypalone prace będzie można podziwiać w Galerii „Oranżeria” już za rok.



kategoria: Galeria Oranżeria, autor: Wojtek, dodano: 2011-08-23 13:02:54, czytane: 4286 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego