ENG

Adam Procki RZEŹBA

Muzeum Rzeźby Współczesnej

ADAM PROCKI

RZEŹBA

16 czerwca – 25 lipca 2012

Kurator: Jarosław Pajek

Urodził się w 1909 roku w Drohobyczu, a zmarł w 1990 roku w Warszawie. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Tadeusza Breyera. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych aktywny i rozpoznawalny w polskim środowisku artystycznym. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Zdobywał nagrody i wyróżnienia na licznych konkursach. Dwukrotnie nagrodzony złotym medalem na Międzynarodowym Biennale Rzeźby w Carrarze w 1962 i 1964 roku. Autor pomników: Pamięci Ofiar w Gross-Rosen, Wyzwolenia w Ostrowcu Świętokrzyskim, Poległym i Pomordowanym w II wojnie światowej w Puławach.

W 1969 roku prace artysty pokazane zostały na indywidualnej wystawie w Galerii „Zachęta” w Warszawie, a w 1990 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Rzeźby Adama Prockiego tworzone były zawsze z wielką pasją i konsekwencją. Artysta nie ulegał żadnym wpływom i nie zmieniał wybranej stylistyki. Jego prace charakteryzują się znakomitym wyczuciem formy oraz wykorzystaniem materii pozostającej w idealnej harmonii z naturą. Rzeźbiarz świadomie wybierał najtwardsze rodzaje kamieni i gatunki drewna: granity, porfiry i bazalty, a także dąb, grab i buk. Procki zarówno w przypadku kamienia, jak i drewna stosował podobny sposób obróbki. Oba materiały użyte do rzeźb zachowują do końca swoje pierwotne naturalne piękno.

Ideą, która towarzyszy wystawie i wydanemu przy tej okazji katalogowi, jest zaznaczenie roli artysty, jaką odegrał na arenie sztuki, przywrócenie pamięci oraz wzbogacenie wiedzy o jego życiu i twórczości.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog do nabycia również przez nasz sklep internetowy.



kategoria: Muzeum Rzeźby Współczesnej, autor: Wojtek, dodano: 2012-06-18 12:39:04, czytane: 4718 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego