ENG

Sylwester Ambroziak SZKLANE PACIORKI

Muzeum Rzeźby Współczesnej

SYLWESTER AMBROZIAK

SZKLANE PACIORKI

Instalacja rzeźbiarska i animacje

10 listopada – 20 stycznia 2013

Kurator: Krzysztof Stanisławski

Koordynator ze strony CRP: Anna Podsiadły

Sylwester Ambroziak jest jednym z najważniejszych polskich rzeźbiarzy współczesnych. Reprezentuje pokolenie debiutujące w latach 80. XX w., w czasach Nowej ekspresji, wiodącego nurtu sztuki niezależnej rodzącego się w Polsce w trakcie i po stanie wojennym jako wyraz buntu przeciwko represyjnemu systemowi. Echa tamtej postawy obecne są w całej twórczości wielu artystów lat 80., szczególnie zaś w pracach Ambroziaka.

Szklane paciorki to projekt o wysokich walorach artystycznych, reprezentatywny dla aktualnych dokonań polskiej rzeźby, oryginalny i nowoczesny, wykorzystujący tradycyjny warsztat rzeźbiarski w połączeniu z multimediami (audio i wideo). Ostatnie realizacje Ambroziaka, w tym Paciorki, można uznać za rewelację w skali krajowej i międzynarodowej. Oprócz walorów czysto artystycznych, trzeba zwrócić uwagę na przesłanie projektu: uniwersalne, humanistyczne, dramatyczne, potęgowane ekspresyjną formą rzeźb, oświetleniem, dźwiękiem i obrazem. Problem alienacji, opuszczenia, samotności to problem powszechnie występujący w naszej „globalnej wiosce”, jakby na przekór powszechności mass mediów, licznych środków komunikacji, Internetu, portali społecznościowych itd. Cykl Paciorków uzupełnił artysta prezentacją wielkoformatowych rzeźb z cyklu Laleczki. Pomalowane na ostre kolory, bardzo wyraziste Laleczki zapraszają na kameralny i wymagający skupienia pokaz Paciorków. Instalacji rzeźbiarskiej z cyklu Szklane paciorki towarzyszą specjalnie przygotowane nagrania dźwiękowe odtwarzane w sali wystawowej.

Ważnym elementem wystawy są projekcje eksperymentalnych filmów animowanych pt. Pokój, Baranek i Łąka, przygotowanych przez artystę.

Kurator projektu Krzysztof Stanisławski

Sylwester Ambroziak

Urodzony w 1964 roku w Łowiczu. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, instalacją i eksperymentalnym filmem animowanym. W latach 1983–1989 studiował w ASP w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowniach prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, Stanisława Kulona i Grzegorza Kowalskiego oraz w pracowni prof. Mariana Czapli. W roku 1989 obronił pracę dyplomową pt. Kuszenie św. Antoniego, której promotorem był prof. Grzegorz Kowalski. W latach 1990–1992 w ramach stypendium Fundacji Notoro i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zrealizował tryptyk monumentalnych rzeźb z brązu Jeździec Polski. Był stypendystą Fundacji Kultury (1993–1994) oraz stypendystą Kulczyk Foundation (2004–2005). Trzykrotnie nominowany do nagrody „Paszporty Polityki”.

www.ambroziak.artinfo.pl

sylwester_ambroziak@poczta.onet.pl



kategoria: Muzeum Rzeźby Współczesnej, autor: Wojtek, dodano: 2012-11-14 08:05:56, czytane: 5257 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego