ENG

Ewa Maria Śmigielska „Follow the Dragon”

Galeria Oranżeria

Ewa Maria Śmigielska

Follow the Dragon

1 maja – 11 lipca 2021

Oranżeria, Pałac J. Brandta, Park

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

 

Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 22 maja (sobota) o godz. 12.00 przed pałacem J. Brandta.

 

Kompozytor: Wojtek Blecharz

Reżyseria dźwięku: Antoni Mantorski

Produkcja: Weronika Elertowska, Henryk Gac, Joanna Szymoniczek

Projekt plakatu: Pionty

Infografika: Magdalena Małczyńska-Umeda

Opracowanie merytoryczne mapy: Sylwia Dominik

 

 

 

Follow the Dragon to tryptyk będący nową rzeźbą performatywną. Został zrealizowany przez Ewę Marię Śmigielską na zaproszenie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Artystka zajmuje się przestrzenią i sposobem oddziaływania w niej form plastycznych. Tworzy miejsce, w którym funkcjonowanie ludzi jest znaczące – nadaje przestrzeni kształt, zmienia ją zależnie od ich ekspresji, stanów emocjonalnych, a wreszcie: służy prowadzeniu dialogu.

Ewa Maria Śmigielska sięga po mityczną postać smoka, by opowiedzieć o rozumieniu czasu i przestrzeni, wzajemnym oddziaływaniu i sprzężeniu sił, przepływie energii. W instalacji wyrażone jest drżenie, które pojawia się w człowieku, a które jest zapowiedzią zachodzących w nim zmian. Artystka inspiruje się różnymi mitami i legendami, by stworzyć synkretyczną przestrzeń namysłu. Podejmuje takie tematy jak równość, sprawiedliwość, przemiana powodowana upływem czasu. Motywy i symbolika różnych kultur się przenikają, są pretekstem dla emocjonalnej podróży twórców i odbiorców. 

Zaprezentowana instalacja składa się z neonowych rzeźb i obiektów porcelanowych, form plastycznych wykorzystanych do zdefiniowania zastanych miejsc na nowo i jednocześnie angażujących widzów do współtworzenia doświadczenia wykreowanego przez artystkę. Podążając za tytułowym smokiem, odbiorca wchodzi w przestrzenie orońskiego Pałacu Brandta, parku i Galerii Oranżeria i jednocześnie odbywa mentalną podróż w czasie do źródeł kultury chińskiej, a także konfrontuje się z wyzwaniami stawianymi przez własną psychikę. Trzy epizody i trzy odmienne przestrzenie składające się na instalację artystki łączy warstwa dźwiękowa skomponowana przez Wojtka Blecharza, jednego z czołowych polskich kompozytorów współczesnych.

 

Organizator

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Współorganizatorzy

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Wydział Wzornictwa – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Wydział Wzornictwa – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Stowarzyszenie Autorów ZaiKS

 

Partnerzy

Sichuan Fine Arts Institute

Muzeum Azji i Pacyfiku

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie

Bartsch Kancelaria Adwokackakategoria: Galeria Oranżeria, autor: , dodano: 2021-04-19 11:08:13, czytane: 3447 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego