ENG

Pracownie rzeźbiarskie i specjalistyczne

Budynek pracowni rzeźbiarskichPracownia rzeźbiarskaPracownia rzeźbiarskaPracownia rzeźbiarskaPracownia rzeźbiarskaPracownia rzeźbiarskaPracownia rzeźbiarskaPracownia rzeźbiarskaPracownia rzeźbiarskaPracownia rzeźbiarska

Ośrodek Pracy Twórczej Rzeźbiarzy ma w swojej dyspozycji sześć pracowni rzeźbiarskich o powierzchni 64 m2 każda i cztery pracownie specjalistyczne. Pracownie rzeźbiarskie przeznaczone są dla wynajmujących je artystów lub grup plenerowych. Przystosowano je do całorocznego użytkowania. Każda pracownia wyposażona jest w łazienkę, dwuosobowy aneks mieszkalny, stały dostęp do Internetu. W pracowniach specjalistycznych wykonuje się wszelkie usługi rzemieślnicze na życzenie artystów. Wykwalifikowana kadra jest w stanie sprostać różnorodnym zamówieniom technicznym, pomocniczym w stosunku do sztuki rzeźbiarskiej. Na miejscu można skorzystać również z wypożyczalni różnorodnych urządzeń i narzędzi specjalistycznych.

Pracownia ceramiczna dysponuje dwoma piecami elektrycznymi niemieckiej firmy Rhode o pojemności 0,35 i 0,75 m3 oraz piecem plenerowym do wypału ceramiki starojapońską techniką raku. Wyposażenie uzupełnia komora do szkliwienia, walcarka, wybór kół garncarskich elektrycznych i nożnych oraz zestawy narzędzi do obróbki gliny. Różnego rodzaju gliny, szkliwa, formy ułatwiają wykonanie zarówno skończonych prac ceramicznych, jak i modeli do większych realizacji.

Pracownia stolarska stwarza możliwości ręcznej i maszynowej obróbki drewna. Ma do dyspozycji nowoczesny park maszynowy ze szlifierką taśmową, piłą tarczową, strugarką i grubościówką. Wykonuje wszelkie konstrukcje drewniane na potrzeby artystów. Realizuje także zamówienia szczególne np. na asortyment muzealny: sztalugi, blejtramy, podesty, kubiki, skrzynie do przewożenia eksponatów.

Pracownia giserska kontynuuje starodawne tradycje technik odlewniczych – na wosk tracony i na „mułek” (technika piaskowa). Do wyposażenia pracowni należą narzędzia do przygotowania form silikonowych, skrzynki formierskie, piec do topienia brązu, piec do wypalania form i tygle do przenoszenia i napełniania form płynnym brązem. Szereg narzędzi pomocniczych służy do cyzelowania i patynowania odlewów.

Kuźnia, której tradycje sięgają czasów Brandta, realizuje wszelkie zamówienia związane z obróbką metalu – podstawowe roboty kowalskie, spawane konstrukcje metalowe, wycinanie arkuszy blachy, toczenie, frezowanie, wiercenie. Odrębną dziedziną jest wyrób narzędzi metalowych dla rzeźbiarzy pracujących w technikach tradycyjnych, np. przy obróbce kamienia bądź drewna. Są to przede wszystkim różnego rodzaju dłuta i pucki.

Obok pracowni pobytowych i specjalistycznych do dyspozycji artystów oddano rozległy plac rzeźbiarski z możliwością wydzielenia zadaszonych stanowisk. Każde stanowisko wyposażone jest w instalację wodną i elektryczną z możliwością podłączenia instalacji sprężonego powietrza.

Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego