ENG

Galeria "Wozownia"

Galeria „Wozownia” - Ukon Magdaleny Abakanowicz

W jednym z pomieszczeń dworskiej wozowni zlokalizowano galerię „jednego eksponatu”. W latach 1994–1995 wybitna polska rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz realizowała w Orońsku kolejne prace z cyklu Gry wojenne. Na serię rozpoczętą w 1987 roku składały się monumentalne obiekty z drewna i stalowych obręczy. Potężne konary były ofiarami drogowej wycinki. Artystkę zachwyciła ich potęga i patos, wzruszyła bezradność i cierpienie. Postanowiła ocalić je od niebytu, przenosząc w inne, artystyczne trwanie. W pracowni CRP ukończono dwie rzeźby: Runę i Ukon. Obie oficjalnie zaprezentowano w 1995 roku na monograficznej wystawie artystki w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Następne prezentacje odbyły się w Kopenhadze i Sztokholmie (1996). Potem Runę zakupiła Marlborough Gallery w Nowym Jorku, a Ukon pozostał w Orońsku w depozycie bezterminowym.

Galeria „Wozownia” to niewielkie pomieszczenie w środkowej części budynku o powierzchni 62 m2. Pozostałe powierzchnie zagospodarowano na potrzeby gospodarcze, magazynowe i administracyjne.

Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego