ENG

Adolf Ryszka – prace w muzeum

Muzeum Rzeźby Współczesnej

Adolf Ryszka – prace w muzeum

Muzeum Rzeźby Współczesnej

Kurator: Jarosław Pajek

15 maja – 11 lipca 2021

 

Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 22 maja (sobota) o godz. 12.00 przed pałacem J. Brandta.

 

Niedziela 23 maja, 15.00-16.30

Wykład o twórczości Adolfa Ryszki - Dorota Grubba

Wydarzenie odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym oraz z zachowaniem limitu osób mogących przebywać jednocześnie na sali.

 

Statutowym obowiązkiem Centrum Rzeźby Polskiej jest ochrona i zabezpieczenie dzieł stanowiących wartość dla narodowej i światowej historii sztuki. Dzięki decyzji spadkobierców Adolfa Ryszki jego prace znalazły miejsce w naszej kolekcji. Fakt ten stał się przyczynkiem do zorganizowania ekspozycji przybliżającej twórczość tego wybitnego artysty.

Prezentacja zatytułowana „Adolf Ryszka – prace w muzeum” to nietypowa wystawa będąca hołdem oddanym wielkiemu polskiemu rzeźbiarzowi, a zarazem ukazanie rutynowych działań prowadzonych przez pracowników Muzeum Rzeźby Współczesnej związanych z przyjmowaniem dzieł sztuki do kolekcji.

Pokaz zaaranżowano w taki sposób, aby prezentowane rzeźby ukazywały nie tylko dzieła wybitnego rzeźbiarza, ale i jego warsztat. Ekspozycja pokazuje zarówno obiekty przekazane przez spadkobierców w depozyt Centrum Rzeźby Polskiej, jak i prace, które od wielu lat znajdują się w naszej kolekcji.

Realizacje Adolfa Ryszki oraz próba pokazania procesu twórczego artysty powiązane zostały z przedstawieniem pracy muzealników związanej z dokumentowaniem i zabezpieczeniem przekazanych obiektów. W centralnej części galerii znajdują się rzeźby przywiezione z pracowni mistrza. Część dzieł umieszczona jest w skrzyniach, część rozpakowana czeka na przekazanie muzealnikom do działań dokumentacyjnych. Wśród obiektów są szkice rzeźbiarskie, formy ceramiczne, dzieła z brązu, gliny i gipsu oraz narzędzia pracy i sprzęty pochodzące z pracowni artysty.

W galerii zaaranżowano stanowiska: inwentaryzatorki, konserwatorki dzieł sztuki, dokumentalistki i fotografa. Odwiedzający nasze muzeum będą mogli porozmawiać na temat tajników pracy poszczególnych osób. Uzupełnieniem tych działań są filmy dokumentujące pracę w muzeum.kategoria: Muzeum Rzeźby Współczesnej, autor: Dział komunikacji, dodano: 2021-05-06 09:06:18, czytane: 2679 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego