ENG

Akademia Sztuk Pięknych z Gdańska

Plenery

Od 15 do 25 września po raz kolejny z orońskich pracowni korzystają studenci Wydziału Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W warsztatach uczestniczy jedenaście osób: czteroosobowa grupa młodych adeptów sztuki rzeźbiarskiej pod fachowym okiem Dariusza Sitka oraz siedmioro studentów z kierunku Intermedia pod opieką Doroty Nieznalskiej.

Tematem pleneru jest: Symulakr, symulakrum – obraz, który jest czystą symulacją, pozorującą rzeczywistość albo tworzącą własną rzeczywistość. Również obiekt materialny wyobrażający istotę żywą, nadprzyrodzoną i fantastyczną w ich trójwymiarowym kształcie. Wykorzystywane w celach religijnych, magicznych, naukowych, praktycznych i zabawowych (np. lalki). Często są wyposażone w pewne atrybuty, potwierdzające ich pozorne życie, na przykład możliwość działań motorycznych.

Każdy z uczestników pleneru za pomocą różnych form wypowiedzi artystycznej: rzeźby, instalacji, performance, obiektu, fotografii, wideo, ma możliwość dowolnej interpretacji powyższego tematu, korzystając z pracowni działających na terenie Centrum oraz używając dowolnych materiałów. Studenci realizują swoje pomysły zarówno w pracowniach, jak też w przestrzeni parkowej orońskiego Centrum.

Uczestnicy pleneru:

Rzeźba: Patryk Stokłosa, Dominika Karc, Hanna Korniluk, Marzena Rymarska

Intermedia: Joanna Trejderowska, Martyna Kuryłowicz, Adriana Karwowska, Jakub Danilewicz, Emilia Muśko, Antonina Kałużna, Marta Adamska

Dariusz Sitek, syn znanego artysty rzeźbiarza Edwarda Sitka, studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego w 1996 roku.

Od 1997 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2011 roku obronił tytuł doktora. Praca twórczą zajmuje się od wielu lat, wykorzystując do swoich realizacji drewno, kamień, ceramikę, tworzywa sztuczne, metal. Autor kilku realizacji pomnikowych. Bierze udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, plenerach rzeźbiarskich w Polsce i za granicą oraz w konkursach na rzeźby pomnikowe i statuetki.

Również w orońskim Centrum, w Galerii „Kaplica”, w 2013 roku można było oglądać jego prace na wystawie „Ucieleśnienie”.

Dorota Nieznalska, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, studiowała w pracowni prof. Franciszka Duszeńki oraz Pracowni Multimedialnej Grzegorza Klamana. W 1999 roku obroniła pracę dyplomową. Współpracowała z Galerią Wyspa i Fundacją Wyspa Progress w Gdańsku. W 2013 roku uzyskała stopień doktora na Wydziale Rzeźby, kierunek Intermedia gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje w macierzystej uczelni w Pracowni Transdyscyplinarnej.

Jest autorką licznych instalacji, rzeźb, filmów, wideoinstalacji, które prezentuje na wielu wystawach. Jej prace znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych.



kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2016-09-26 12:39:41, czytane: 3811 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego