ENG

Marta Wincencjusz i Michał Leszczyński

Pobyty indywidualne

Marta Wincencjusz

Od 16 do 20 stycznia 2017 roku w Orońsku pracowała Marta Wincencjusz, absolwentka Wydziału Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Artystka zajmuje się zarówno malarstwem, jak i rzeźbą. W swojej twórczości pragnie uchwycić i zatrzymać to co ulotne i przemijające. W rzeźbie fascynuje się postacią ludzką. Jej prace odnoszą się do sztuki figuralnej. Tworzy w brązie, ceramice i tworzywach sztucznych.

Za unikatowe rzeźby wykonane w technice plexi glass została nagrodzona I Nagrodą w Kategorii Form Przestrzennych „Tarnowskie Klimaty” – Tarnów 2005 oraz Nagrodą II Stopnia w Dziedzinie Działań Plastycznych na VII Międzynarodowym Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych „Zdarzenia” – Tczew 2006.

Brała udział w 24 wystawach w kraju i poza jego granicami. W 2010 roku zaprezentowała swoje rzeźby na wystawie zbiorowej malarstwa i rzeźby w Alei Sztuki Hotelu Kolumnapark w miejscowości Łask-Kolumna.

Prace artystki można było też oglądać m.in.: w łódzkim Teatrze Wielkim na wystawie „Taniec w rzeźbie i fotografii” (2011), w Galerii Biblioteka AHE w Łodzi na indywidualnym pokazie „Balance-Disbalance”(2011); w Dortmundzie (Niemcy) na ekspozycji zbiorowej Międzynarodowej Grupy Artystycznej „Der Rote Farben” (2012); poza tym „Gorące kasztany” Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 56 w Łodzi (2012). W sierpniu 2016 roku zaznaczyła swój udział po raz kolejny w Miejskiej Galerii Sztuki na wystawie Trzeci Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców.  

Artystka prowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi w Szkole Podstawowej nr 142 im. Zawiszy Czarnego w Łodzi. Jest członkinią Stowarzyszenia  „ELart” oraz Grupy Artystycznej K.A.M.A .

W trakcie styczniowego pobytu artystka wykonała w glinie model postaci „Basia”, który będzie następnie wykonywany w brązie i kamieniu.

 

Michał Leszczyński

Od 16 do 20 stycznia na pobycie twórczym w Centrum Rzeźby Polskiej przebywał artysta rzeźbiarz, Michał Leszczyński. Urodził się w 1944 roku w Warszawie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Studiował w warszawskiej ASP, gdzie w 1974 roku uzyskał dyplom w pracowni Bohdana Chmielewskiego. Uprawia rzeźbę, medalierstwo, rysunek. Jest autorem licznych realizacji rzeźbiarskich. Jego prace plenerowe można oglądać m.in. w Wałbrzychu, Ciechanowie, Inowrocławiu, Orońsku, Lublinie, Kołobrzegu, Konstancinie, ale także poza granicami kraju, np. w Danii (Kopenhaga – rzeźba w marmurze), Holandii (Amsterdam, rzeźba ogrodowa w granicie), Niemczech (Kolonia, rzeźba ogrodowa w serpentynicie i granicie), na Słowacji (Vyšné Ružbachy, rzeźba plenerowa w trawertynie), w Armenii (Jedżewań, pomnik Pamięci Spitaku, dla miasta zniszczonego przez trzęsienie ziemi).

W Lublinie w ramach Lubelskich Spotkań Plastycznych wraz z Barbarą Zbrożyną i Jadwigą Janus artysta stworzył realizację, ciąg 40 rzeźb w oparciu o dziecięce rysunki nawiązujące do historii miasta. W 2016 roku wraz z Elżbietą Michalczewską zaprezentował swoje prace na wystawie „Typu komerszial” w Galerii 022 Okręgu Warszawskiego ZPAP.

W Orońsku artysta przebywał cztery dni i w trakcie tego pobytu powstała mała figura „Słoń”.



kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2017-02-02 08:27:14, czytane: 3626 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego