ENG

Katarzyna Lipecka

Pobyty indywidualne

Od 25 stycznia do 13 lutego na indywidualnym pobycie twórczym w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przebywała artystka, Katarzyna Lipecka.

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa Sztalugowego w pracowni profesor Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. W 2009 roku zrobiła aneks z rzeźby u profesora Józefa Murzyna. Zdobyła wyróżnienie Rady Wydziału Malarstwa nadane przez rektora, profesora Adama Wsiołkowskiego.

Artystka w swojej twórczości podejmuje najistotniejsze zagadnienia ludzkiej egzystencji. Pracowała jako jeden z fotografów na planie filmu „Młyn i Krzyż’’ Lecha Majewskiego (2008), w którym wystąpiły takie gwiazdy, jak Rutger Hauer, Charlotte Rampling, Michael York.

Od 2012 tworzyła projekt Catharsis, zrzeszający artystów, projektantów, historyków sztuki do kreacji nowego kierunku w sztuce, alterrzeczywistości, kierunku, który jest swoistą analizą rzeczywistości.

W 2015 roku rzeźba ,,Ananke” została przyjęta do European Museum of Modern Art w Barcelonie. Jej prace można też zobaczyć w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

W ostatnich latach wystawiała m.in.: 2015 – European Museum of Modern Art Barcelona; Galeria Bohema Aukcja, Warszawa; 2014 – Galeria Fibak, Warszawa; Galeria Quadrillion, Warszawa.

Artystka mieszka i pracuje w Szczecinku i tutaj właśnie postanowiła w porozumieniu i za zgodą władz miasta dokonać zmian w wyglądzie starej fontanny w ogrodzie różanym. Zgodnie z zamysłem artystki ma powstać zupełnie nowa fontanna Dafne nawiązująca do stylu secesyjnego.

„Szczecinecki Park jest niezaprzeczalnie jednym z najważniejszych pereł Szczecinka. Ogród różany powstał w latach 30. XX wieku, według założeń ówczesnego miejskiego inspektora ogrodnictwa Bannewitza. Już wówczas park noszący imię księcia Warcisława IV, założyciela Szczecinka, cieszył się zasłużoną sławą. To tu w okresie międzywojennym niemiecki kompozytor Ryszard Strauss miał się tak zachwycić atmosferą miejsca, że stworzył operę „Daphne”, w mitologii greckiej jedna z nimf, ulubienica Artemidy, ukochana Apolla.

Mit opowiada o niezwykłej i silnej miłości Apolla, patrona sztuki do zwiewnej majestatycznej Dafne. Jednak Dafne odrzuciła zaloty kochanka i aby uporać się z miłością poprosiła swego ojca, boga rzeki Penejosa o zamienienie jej w drzewo laurowe. Apollo po metamorfozie swej wybranki postanowił uwiecznić swą miłość. Z gałęzi drzewa, w które się zamieniła uplótł wieniec, który odtąd ozdabiał jego głowę.

Temat Dafne interesował twórców kultury od antyku, po czasy współczesne. Sama Fontanna „Dafne’’ w Ogrodzie Róż będzie nawoływać do secesji. Art Nouveau w nowym wyrazie XXI wieku w połączeniu z innowacją wykonania, doborem materiałów nada fontannie niepowtarzalny charakter”.

Właśnie w Orońsku artystka postanowiła realizować swoje zamierzenie i w trakcie tego pobytu stworzyła w glinie postać Dafne, która następnie powstanie w brązie i kamieniu.

 



kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2017-02-14 11:56:54, czytane: 4875 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego