ENG

Artur Rozen Unorganized Matter

Galeria Kaplica

Artur Rozen

Unorganized Matter 

 

30 września 2017 – 07 stycznia 2018

Galeria „Kaplica”

Kurator: Leszek Golec

 

Przestrzeń kosmiczna zdaje się być wolna od ekonomii i zapośredniczającej ją materialności wytworzonej przez człowieka. Czynnik ludzki określa ją i narzuca sposób myślenia o niej, często w dość absurdalny i nieprzewidywalny sposób. Gdziekolwiek się znajdziemy, zostawiamy po sobie podejrzane ślady swojej obecności. Antropocentryzm, którego tak silnie staramy się wyzbyć, aby wykroczyć poza własną supremację, jest zakodowany w materialnych wytworach, na których polegamy każdego dnia.

Człowiek, niezależnie od miejsca, w którym przebywa, jest nosicielem i stwórcą tego materiału, a napotykane pozostałości i odpady są spotkaniem z samym sobą, tylko pod inną postacią.

 

Przedsięwzięcie eksploracji kosmosu nie znajduje się w obszarze współczesnej refleksji intelektualnej, co mogłoby pomóc w nakreśleniu globalnej kosmowizji.

Zamiast niej mamy plany polityki eksploatacyjnej, gdzie nowy porządek ma być kreowany m.in. przez koncerny wydobywcze. Praca Global Logo swoją formą nawiązuje do insygniów misji kosmicznych. Łacińskie frazy wydają się stanowić ostrzeżenie przed planem budowy nowej rzeczywistości.

Po zakończeniu programu kosmicznego Apollo w 1972 roku na powierzchni księżyca porzucono 96 worków z ludzkimi wydzielinami, które do dziś krążą wokół naszej planety. Według teorii szwedzkiego noblisty, chemika Svante Arrheniusa i jego hipotezy Panspermii, życie na Ziemi zaszczepił mikrobiologiczny odpad z kosmicznego śmietnika. Taka metoda rozprzestrzeniania się życia – choć długotrwała i mało romantyczna – wydaje się być w dłuższej perspektywie bramą do nieśmiertelności. Obiekt z rur kanalizacyjnych zatytułowany Urządzenie Sanitarne wydaje się być przeciążonym kanałem tłoczącym produkty cywilizacyjnego metabolizmu. Przetrawione idee, koncepcje i technologie, znajdą swoje ujście w miejscu, do którego zostanie skierowany rurociąg przyszłości.

To właśnie nad wizją przyszłości żarliwie pracowali rosyjscy kosmici – ruch filozoficzny zorientowany na badanie szeroko rozumianej relacji między człowiekiem–technologią–światem. Podstawowym celem było osiągnięcie nieśmiertelności w procesie ewolucji w nadczłowieka, który obejmie katedrę wszechświata. Animacja pt. Super Star Constellation analizuje proces kreowania człowieka przyszłości. Surowy zapis techniki motion capture, używanej w przemyśle gier komputerowych i filmowym do przechwytywaniu ruchu aktora, stał się niepełnym obrazem popkultury w znaczący sposób kreującej wizję przyszłości. Forma przypomina ruchomy gwiazdozbiór, który kluczy bez określonego celu w poszukiwaniu swojej tożsamości. Niewątpliwie nieśmiertelność zrodzona z popkulturowych odpadów byłaby dla kosmitów sporym rozczarowaniem, jednak wydaje się, że na obecną chwilę nie jesteśmy w stanie zaproponować nic więcej. Pomimo tego faktu gra powagi i żartu, wiara w naukę i świadomość jej ograniczeń sprawia, że wizja człowieka opuszczającego swoje naturalne środowisko wydaje się tak interesująca.

 

Artur Rozen

 



kategoria: Galeria Kaplica, autor: Dział komunikacji, dodano: 2017-09-18 12:12:03, czytane: 3661 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego