ENG

Wspólne morze – czyste czy plastikowe?!

Otwarty nabór dla artystów

Wydarzenia

Otwarty nabór dla artystów

Wspólne morze – czyste czy plastikowe?!

Zaproszenie dla artystów

22 października – 31 grudnia 2017

Zapraszamy artystów i ludzi działających na scenie kulturalnej wszelkich obszarów, aby zgłaszali się do pierwszego otwartego naboru propozycji zatytułowanych „Wspólne morze – czyste czy plastikowe?!”. Poszukujemy prac i projektów, które zajmują się wodą w kontekście antropocenu: wpływ ludzi na środowisko.

Zgłoszenia muszą zostać złożone przed godz. 11:59 czasu środkowoeuropejskiego 31 grudnia 2017.

Woda jest źródłem życia – nie ma życia bez wody. Patrząc historycznie, ludzie różnych kultur osiedlali się głównie blisko oceanów, rzek, wybrzeża, jezior lub innych źródeł świeżej wody. Ale dziś, to źródło jest zagrożone – z powodu odpadów. Potrzebna jest powszechna świadomość, dlatego musimy zwrócić się do wszystkich. Ten problem można rozwiązać jedynie działając i rozumiejąc całą sytuację. Obejmuje to wspólne i lokalne interesy, sprawiedliwie równoważąc wszelkie obawy i łańcuchy wydarzeń, jakie mogą dotyczyć zmiany  złożonych lokalnych aspektów.

Sztuka przeciwko „odpadom w morzach” i cel naszej akcji

„Uniwersalne morze – czyste czy plastikowe?!” jest europejską, artystyczną akcją społeczną zaplanowaną, aby walczyć z plastikowymi odpadami produkowanymi przez ludzi i zrzucanymi do morza. Razem z odbiorcami sztuki, przedsiębiorcami i naukowcami musimy znaleźć rozwiązania i wprowadzić je w życie. Zapraszamy artystów i twórców kultury z Unii Europejskiej i stowarzyszonych krajów, aby stali się mediatorami w dotarciu do szerokich mas w Europie.

Celem projektu jest wzmocnienie obywatelskiego udziału w kulturze teraz i w przyszłości oraz uświadomienie ludziom, że jest to pilna sytuacja i trzeba działać! Nasz projekt sztuki dotyczącej środowiska ma wywołać społeczne zmiany poprzez poderwanie sztuki i przedsiębiorczości do działania. Z jednej strony sztuka jako katalizator przedstawia problem krytycznie i emocjonalnie, a z drugiej myślenie biznesowe pomaga zmienić innowacyjne pomysły w zrównoważone rozwiązania. Projekt na znaleźć nowe podejścia i zbadać moc sztuki w kwestionowaniu istniejących systemów i przemyśleniu ich na nowo oraz sprawić, aby procesy myślowe stały się widoczne i fizycznie namacalne.

Sztuka to klucz

Poprzez swoje interdyscyplinarne, liberalne, twórcze i konkretne myślenie, artyści inicjują dyskusje i stwarzają niewerbalne i emocjonalne artefakty, które staja się wehikułami zrozumienia.

Kto może się zgłaszać?

Zapraszamy artystów  i twórców kultury z całego świata. Nie ma żadnych ograniczeń związanych z płcią, dyscypliną sztuki czy narodowością.

Jak się zgłosić?

Wypełniając formularz wolnego naboru (Open call), który można otworzyć TUTAJ. Trzeba (internetowo) przesłać projekt skupiający się na problemie zanieczyszczenia wód odpadami plastikowymi. Projekt może stanowić już istniejące dzieło sztuki, jak również pomysł, który chciałbyś rozwinąć podczas programu rezydencji artystycznej. Jeśli twój projekt zostanie wybrany, spodziewamy się, że będziesz włączał się w nasze wydarzenia, spotykał się z publicznością, naukowcami i przedsiębiorcami.

Proces selekcji

Nabór zakończy się 31 grudnia 2017 roku. Do 15 marca 2018, jury dokona selekcji wszystkich zaakceptowanych zgłoszeń. Najlepsze projekty zostaną wybrane w trzystopniowym procesie. Najpierw jury dokona preselekcji 50 artystów, w oparciu o nadesłane dzieła. 50 projektów zostanie opublikowanych w „Księdze wspólnego morza” / „The Universal Sea Book”, jaka ukaże się w 2019 roku i zostanie zaprezentowana w muzeum w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W drugim etapie, jury nominuje krótką listę 10 projektów wybranych ze wstępnej pięćdziesiątki. Dodatkowo do krótkiej listy dołączą dwaj zwycięzcy dzikiej karty przyznanej w wyniku głosowania online. Na końcu, spośród 12 finalistów, jury wybierze 5 zwycięskich artystów i ich projekty. Zwycięzcy – nie więcej niż 5 – zostaną zaproszeni do pokazania swoich prac w muzeum w Orońsku na wystawie, która otworzy się 22 kwietnia 2018 roku, oraz do udziału w programie artystycznej rezydencji.

Co zyskujesz?

  1. Swoją pracą przyczyniasz się do rozwiązania globalnego problemu.
  2. Weźmiesz udział w międzynarodowej wystawie (najlepsze 50 zgłoszeń) w Orońsku w Polsce na przełomie kwietnia i maja 2018 r.
  3. Twoja praca ukaże się w oficjalnej „Księdze wspólnego morza” (najlepsze 50 prac).
  4. Udział w rezydencji artystycznej (5 finalistów), trwającej do 6 miesięcy, co da ci czas na badania i tworzenie sztuki, pod kierunkiem naukowców i przedsiębiorców.
  5. Budżet 5000 Euro na własną twórczość (5 finalistów).
  6. Prezentacja twojego finalnego dzieła sztuki na Festiwalu Uniwersalne Morze w Budapeszcie, Węgry.

 

Co to jest „Wspólne morze – czyste czy plastikowe?!”?

„Wspólne morze – czyste czy plastikowe?!” jest finansowanym przez Unię Europejską społecznym projektem w obszarze sztuki o trzech wspólnych celach: odnaleźć na nowo rolę artysty w społeczeństwie, odkryć okazje na spotkanie sztuki z przedsiębiorczością oraz promować twórcze rozwiązania do walki z zanieczyszczeniem wody.

A jeśli chcesz porozmawiać z nami, odezwij się na: eleonora@universal-sea.org

 



kategoria: Wydarzenia, autor: , dodano: 2017-10-27 12:03:11, czytane: 7604 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego