ENG

Zimowy dzień w Orońsku!

Wydarzenia

„Zimowy dzień w Orońsku” to program zakładający jednodniowy pobyt maksymalnie dwudziestopięcioosobowej grupy dzieci w wieku szkolnym (klasy I–VI).

W związku z zimową przerwą szkolną zapraszamy instytucje organizujące wypoczynek w czasie w ferii (woj. świętokrzyskie, woj. mazowieckie).

Zajęcia będą polegały na realizacji programu zawierającego cztery główne punkty:

  • oprowadzanie,
  • grę terenową,
  • ognisko,
  • zajęcia plastyczne lub ceramiczne.

 

Celem „Zimowego dnia w Orońsku” jest zapewnienie atrakcyjnego wypoczynku w okresie ferii zimowych oraz propagowanie aktywnego wypoczynku, zachęcenie do działań twórczych, zapoznanie dzieci i młodzieży z pobliskich szkół z instytucją Centrum Rzeźby.

Krótkie oprowadzanie po wystawie stałej w pałacu przybliży dzieje i historię tego miejsca oraz najbardziej znanego właściciela folwarku – Józefa Brandta. Zwiedzanie będzie obfitowało w ciekawostki i anegdoty dające obraz życia XIX-wiecznych mieszkańców majątku.

Oprócz zaznajomienia się z przeszłością Orońska, nasi goście w czasie gry terenowej samodzielnie poznają park. Odwiedzając poszczególne miejsca związane z dawną posiadłością Brandta, działalnością współczesnych artystów i przyrodą orońskiego parku, dzieci zdobędą takie umiejętności, jak czytanie mapy, oznaczanie położenia, odczytywanie wskazówek. Będzie to trening spostrzegawczości, pracy w grupie i logicznego myślenia na poziomie dostosowanym do wieku uczestników.

W trakcie pobytu odbędą się zajęcia plastyczne, podczas których każde dziecko wykona indywidualne dzieło (kaligrafia – dla starszych i ceramika lub eksperymentalne malarstwo akwarelowe – dla młodszych uczestników). Celem zajęć jest zachęcenie do wykorzystywania własnych pomysłów i umiejętności manualnych, a także przybliżenie ciekawych, rzadko stosowanych na co dzień technik plastycznych.

 

Program może ulec zmianie (inna kolejność zajęć lub przesunięcie w czasie w zależności od godziny przybycia)

9.30 – 10.00 – przyjazd

10.00 – 10.45 – zwiedzanie Pałacu Józefa Brandta (30–45 min.)

10.45 – 12.00 – zajęcia plastyczne lub ceramiczne

12.00 – 12.15 – przerwa i przygotowanie do obiadu

12.15 – 13.00 – obiad

13.00 – 14.30 – zwiedzanie parku i gra terenowa

14.30 – 15.30 – ognisko i zabawy (według własnego programu)

 

Zwiedzanie pałacu – krótkie oprowadzanie dostosowane do potrzeb i uważności uczestników. Najmłodsi uczestnicy poznają postać Józefa Brandta i skupią swoją uwagę na interesujących sprzętach pałacowych. Starsi poznają obyczaje dworskie i bardziej szczegółowo przyjrzą się malarstwu Brandta.

Zajęcia plastyczne lub ceramiczne – w zależności od wieku, liczebności grupy i uwarunkowań wewnętrznych, każda z grup uczestniczących w programie „Zimowy dzień w Orońsku” weźmie udział w zajęciach ceramicznych lub plastycznych. Zajęcia ceramiczne będą poprzedzone pokazem pracy na kole garncarskim. Następnie dzieci wykonają własne drobne rzeźby, które postarają się ozdobić. Zajęcia plastyczne będą nawiązaniem do treści oprowadzania po XIX-wiecznym pałacu. Uczestnicy dowiedzą się o zasadach kaligrafii i sami spróbują napisać coś piórem i zalakować kopertę. Dla młodszych dzieci odbędą się warsztaty z eksperymentatorskiej techniki malowania akwarelami w płynie. Będzie można rysować świecą, używać pipety laboratoryjnej i posypywać kartony solą…

Gra terenowa – bieg w kilkuosobowych grupach na czas; zadaniem grupy będzie odszyfrowanie hasła i wykonanie trzech zadań w trakcie przemierzania trasy gry terenowej. Dzieci otrzymają mapy i zestawy narzędzi do wykonywania poleceń zapisanych na kartach zadań.

Ognisko – na uczestników czekać będzie rozpalone ognisko oraz drewno do dokładania, miejsce usytuowane jest pod oświetlaną wiatą; zapewniamy ławki i akcesoria do grillowania oraz ciepłą herbatę (noże, sztućce, widełki do pieczenia). Prowiant do ogniska organizują we własnym zakresie.

Obiad – w stołówce Domu Rzeźbiarza, posiłek dwudaniowy.



kategoria: Wydarzenia, autor: Edukacja CRP, dodano: 2017-12-15 09:05:50, czytane: 2132 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego