ENG

Program zajęć do wystawy Moc Natury - Henry Moore w Polsce.

Wydarzenia

Zapraszamy do udziału w programie edukacyjnym prowadzonym przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku od 23 kwietnia do 9 września 2018 r. Warsztaty plastyczne i ceramiczne oraz wykłady i spotkania edukacyjne nawiązują do najnowszej wystawy Moc natury. Henry Moore w Polsce

Ekspozycja ukazuje twórczość jednego z najważniejszych artystów współczesnych, prekursora sztuki abstrakcyjnej czerpiącego inspirację z otaczającego nas świata przyrody.

Program edukacyjny do wystawy Moc Natury. Henry Moore w Polsce to cykl warsztatów prowadzonych przez artystów i doświadczonych edukatorów. Spotkania rozwijają zdolności plastyczne i poznawcze oraz poruszają wątki ekologiczne i przyrodnicze, tak ważne  w twórczości Moore’a.

Dla szkół, przedszkoli, grup zorganizowanych - dwa spotkania na temat najnowszej wystawy (w szkole i w muzeum)

Wszystkie zajęcia są dostosowane do wieku uczestników i składają się z dwóch części:

Część teoretyczna odbywać się będzie w zainteresowanych szkołach podstawowych.

Część praktyczna połączona ze zwiedzaniem w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Przebieg spotkania w Orońsku:

Pierwsza część to oprowadzanie po wystawie i analiza twórczości Henry’ego Moore’a pod kątem zagadnień omawianych na zajęciach w szkole. Uczestnicy skorzystają z materiałów dydaktycznych dopasowanych do ich wieku. Kolejną atrakcją będą warsztaty plastyczne na wybrany temat, prowadzone w salach edukacyjnych.

Bilety: 5 zł/uczestnik

Warsztaty: 6 zł/uczestnik

 

Propozycje warsztatów do wyboru:

Człowiek-rzeźba

Zwiedzanie: Henry Moore zasłynął z rzeźb inspirowanych postacią człowieka. Które kształty ludzkiego ciała uznał za ważne, a które uprościł?

Warsztaty: Konstruowanie gipsowych postaci na drucianym stelażu.

Rzeźby nie z tej ziemi

Zwiedzanie: Niektóre kształty rzeźb zostały zupełnie „zmyślone”, nie przypominają niczego co znamy z rzeczywistości. Takie też są prace Moore’a. Wyjaśnimy zatem czym jest abstrakcja i jak ją rozumieć.

Warsztaty: Formowanie abstrakcyjnych rzeźb gipsowych w eksperymentalnej technice.

Odbitki z natury

Zwiedzanie: Naturalne formy liści, gałązek i kwiatów pozwalają na odbijanie niezwykłych kształtów w glinie. Obserwacja natury, zwiedzanie pracowni ceramicznej i zapoznanie z materiałem rzeźbiarskim będą inspirować do własnej twórczości.

Warsztaty: Tworzenie kompozycji z naturalnych odbitek na przedmiotach wykonanych z gliny.

Prehistoryczne skamieniałości

Zwiedzanie: Dawne dzieje Ziemi zapisane w archaicznych wykopaliskach mogą być bardzo ciekawe. Niektórzy artyści traktują pradawne skamieliny jak prawdziwe skarby, z których czerpią pomysły do swojej pracy. Czy w twórczości Moore’a można odnaleźć kształty muszli, kości i pierwotnych kultur?

Warsztaty: Odlewanie form rzeźbiarskich z muszli, kamieni, gałęzi i innych naturalnych skarbów.

Dzikie rzeźby

Zwiedzanie: Totemy były niegdyś symbolami łączności człowieka z przyrodą. W trakcie zwiedzania poszukamy rzeźb Moore’a, które kojarzą się z tymi magicznymi formami. Każdy uczestnik będzie mógł wybrać własny zwierzęcy lub roślinny symbol.

Warsztaty: Rzeźbienie wybranego symbolu w masie papierowej na kartonowych pudłach – tworzenie wspólnego totemu.

Jedna forma – wiele kreacji

Zwiedzanie: Jedną z technik powielania rzeźb są odlewy wykorzystujące gipsowe formy. Wielu artystów korzysta z oryginalnego uformowania, aby stworzyć nowe dzieło, które może różnić się materiałem czy fakturą. Zobaczymy jak powstają formy i w jaki sposób można je ponownie użyć.

Warsztaty: Wyklejanie form gipsowych gliną w celu stworzenia własnego dzieła sztuki.



kategoria: Wydarzenia, autor: Edukacja CRP, dodano: 2018-04-11 08:54:36, czytane: 3527 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego