ENG

DOOKOŁA ŚWIATA (I W ZAŚWIATY)

Galeria Kameralna

DOOKOŁA ŚWIATA (I W ZAŚWIATY)

Wystawa lalek z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

 

Autorzy lalek

Anton Anderle, Pavel Hubička, Adam Kilian, Jerzy Kolecki, Urszula Kubicz-Fik, Alicja Kuryło, Alexander Andrzej Łabiniec, Mikołaj Malesza, Ali Pakdast, Magdalena Valencia

 

Dom Rzeźbiarza – Taras

9.09.2018 – 3.03.2019

 

Na wystawie Dookoła świata (i w zaświaty) w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przedstawiamy ponad 120 lalek z 15 spektakli Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, prezentujących różne techniki animacji, inspirowanych różnymi kulturami.

 

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach rozpoczął działalność w 1955 roku. Jego założycielem był Stefan Karski. On też nadał teatrowi nazwę, która pod wesołym zdrobnieniem popularnego imienia kryje nawiązanie do nazwy jedynego wozu pancernego powstańców warszawskich, a także do samolotów zwiadowczych Armii Andersa. Początki działalności „Kubusia” nie były łatwe, przede wszystkim przez brak siedziby. Teatr funkcjonował objazdowo, występował gościnnie. Dopiero w 1992 roku udało się pozyskać własny lokal przy ulicy Dużej 9 w Kielcach. W 2005 roku w teatrze otwarta została pierwsza w Polsce Galeria Lalki Teatralnej. Jej pomysłodawczynią była Irena Dragan, długoletnia dyrektorka Teatru „Kubuś”, a projekt aranżacji przygotował scenograf Alexander Andrzej Łabiniec.

W ciągu sześćdziesięciu lat w „Kubusiu” gościło wielu wybitnych scenografów: Adam Kilian, Ali Bunsh, Jerzy Zitzman, Jadwiga Mydlarska-Kowal, Zygmunt Smandzik czy Joanna Braun. Archiwum teatru zgromadziło w tym czasie ogromne zbiory projektów lalek i dekoracji. Szczęśliwie udało się zachować w bardzo dobrym stanie wszystkie rodzaje lalek teatralnych, które oglądała kielecka publiczność.

 

„… lalki stanowią o istocie teatru lalek. Ich kształty, użyte do ich wykończenia materiały, kolorystyka, faktura są doskonałym tematem do refleksji nad sposobem przekazywania w teatrze określonych treści i emocji, nad plastyczną wizją, bazującą na doświadczeniach scenografa, operującego różnego rodzaju środkami wyrazu, łączącego w swej pracy niekiedy kilka rodzajów sztuk, wychodzącego od języka malarskiego, rysunkowego czy rzeźbiarskiego, inspirującego się różnymi przejawami świata kultury”[1].

 

[1] Kamil Kopania, „Forma, barwa, faktura. O scenografiach Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach i ich relacjach z innymi gałęziami sztuk plastycznych”, Kielce 2016.

 

 

 



kategoria: Galeria Kameralna, autor: Dział Komunikacji, dodano: 2018-09-11 14:52:42, czytane: 2593 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego