ENG

Międzynarodowa Płaszczyzna Współpracy Akademickiej 2019 WILNO – GDAŃSK

Plenery

Międzynarodowa Płaszczyzna Współpracy Akademickiej 2019

WILNO – GDAŃSK

plener: 27.03.2019 – 05.04.2019

wystawa na terenie parku CRP: 05.04.2019 – 05.05.2019

koordynator: Anna Podsiadły, Urszula Kaszewska

 

 Od 2015 roku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (CRP) realizuje interdyscyplinarny, międzynarodowy projekt zatytułowany Międzynarodowa Płaszczyzna Współpracy Akademickiej (MPWA), który stanowi istotny punkt na drodze europejskiego dialogu między uczelniami artystycznymi. Jego celem jest wymiana idei artystycznych i edukacyjnych oraz integracja polskich i zagranicznych środowisk akademickich. Dotychczas do projektu przystąpiły polskie uczelnie artystyczne: Akademie Sztuk Pięknych z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Łodzi, Uniwersytet Artystyczny z Poznania, Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz uczelnie zagraniczne: University of Ostrava, The Hungarian University of Fine Arts w Budapeszcie i Art Academy of Latvia.

W tegorocznej, wiosennej edycji, realizowanej we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie, uczestniczyły Akademia Sztuk Pięknych z Gdańska i Akademia Sztuki z Wilna. Płaszczyznę teoretyczną spotkania wyznaczyli liderzy ze strony obu uczelni: dr hab. Tomasz Sobisz i prof. Jan Szczypka z Gdańska oraz prof. Mindaugas Šnipas i Vytenis Burokas z Wilna. Studenci i absolwenci w ramach programu zrealizowali prace odnoszące się do zagadnienia pamięci kulturowej i dziedzictwa kulturowego Bio semantic memory space. Poza działaniami stricte warsztatowymi odbyły się prelekcje, które wzbogaciły spotkanie o refleksję z innych obszarów wiedzy. Związana z Wilnem Kotryna Žukauskaitė w wystąpieniu pt. Efekt Muzeum. Evolution of Effect Index in Western Art Museums poruszyła zagadnienia z zakresu muzealnictwa. Dr hab. Kazimierz Ożóg, prof. UO, który na co dzień zajmuje się badaniem problemów pamięci i ikonografii, w swojej prelekcji Przestrzeń pamięcikilka przypadków współczesnej Europy przywołał miejsca „przechowujące” pamięć. Wystąpienia prelegentów, jak również referaty opiekunów i założenia ideowe przygotowane przez uczestników stanowić będą podstawę do realizacji publikacji, która zawierać będzie również dokumentację fotograficzną prac powstałych podczas pobytu w Orońsku.

W ramach pleneru uczestnicy projektu zwiedzili aktualne wystawy w CRP oraz w MCSW „Elektrownia” w Radomiu. Grupa z Wilna w przededniu otwarcia warsztatów odwiedziła stołeczne muzea i galerie, m.in. Królikarnię, Muzeum Polin, Zachętę Narodową Galerię Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

Każde spotkanie z cyklu MPWA wieńczy wystawa poplenerowa prezentowana na terenie orońskiego parku rzeźby. W ostatnim dniu pleneru odbył się wernisaż, podczas którego kolejno przedstawiono i omówiono wszystkie zrealizowane prace. Ekspozycja dostępna jest bezpłatnie dla zwiedzających do 5 maja 2019 roku.

 

Akademia Sztuki w Wilnie

Mindaugas Šnipas - opiekun

Vytenis Burokas – opiekun

Barbora Matonytė

Ūla Šukytė

Marta Frėjutė

Matas Janušonis

Liudvikas Kesminas

Tauras Kensminas

Oskaras Dainovskis

Lukas Strolia

Pavel Voitechovič

Vytautas Viržbickas

 

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Tomasz Sobisz – opiekun

Jan Szczypka – opiekun

Bujnicka Agata

Klaudia Nachumeniuk

Gilbert Sierotzki

Aleksandra Jagła

Natalia Gwiazdowska

Klaudia Kanio

Justyna Aksinowicz

Marta Długołęcka

Aleksandra Józefów

Katarzyna Podpora

 

Projekt współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza

Wydarzenie w mediach:

https://culture.pl/en/video/sculpting-together-polish-lithuanian-meetings-in-oronsko



kategoria: Plenery, autor: Anna Podsiadły, dodano: 2019-04-17 09:32:10, czytane: 2897 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego