ENG

Pasaż sztuki

Wystawy poza CRP

Pasaż sztuki

Dworzec PKP w Sopocie i okolice

19 czerwca – 30 września 2019

Uczestnicy: Paweł Dudko, Adam Garnek, Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala, Jarosław Perszko

Kuratorka: Eulalia Domanowska

Współpraca: Jarosław Pajek

 

„Pasaż sztuki” w Sopocie, to wystawa organizowana przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Fundację Wspólnota Gdańska. Pięcioro artystów prezentuje swoje prace na dworcu PKP i najbliższej okolicy dworca w Sopocie.

Zamontowany bezpośrednio na ścianie budynku czerwony neon „Słońce Sopotu” Jarosława Perszki jest minimalistycznym ikonicznym znakiem miasta. Pozostałe projekty zapraszają widzów do interakcji.

„Ekran” Adama Garnka zachęca do dotknięcia metalowych płytek i wydobycia jakiegoś dźwięku oraz ożywienia migotliwego obrazu połyskujących pikseli. Przywykliśmy do tego, że otaczają nas różne sprzęty: głośniki, kamery, ekrany, jednak tym razem, zamiast oglądać elektroniczny obraz, możemy pobawić się jego powierzchnią. Autor od lat tworzy utopijne interaktywne obiekty: dziwne rowery, rysujące maszyny, mobilne turbiny, nawiązując do projektów Leonarda da Vinci i marzeń o pokonywaniu barier.

Instalację świetlną Pawła Dudko tworzą wielkie żarówki wykonane nowoczesną techniką wydruków 3D, które autor w humorystyczny sposób podwiesza na gałęziach drzew. „Owoce oświecenia” reagują na obecność przechodniów. Zapalają się bądź gasną, tworząc romantyczny, ale też użyteczny akcent w przestrzeni publicznej.

Niespodziewane doświadczenie czeka widzów zaglądających do metalowej tuby autorstwa Joanny Krzysztoń i Grzegorza Rogali. Mogą w niej zobaczyć obraz drugiej strony naszego globu – Pacyfik, może odludną wysepkę z egzotyczną roślinnością, serfującego młodzieńca. To lekki zawrót głowy, zupełnie jakbyśmy mieli zdolność przejrzenia naszej Ziemi na wylot. Autorzy dają nam możliwość zaspokojenia pragnienia podróży do egzotycznych krajów, na drugi koniec świata, bez potrzeby przemieszczania się. Duet współpracujący od kilkunastu lat tworzy multimedialne, często interaktywne instalacje, które odnoszą się do kwestii współczesnej kultury, przełamują utarte schematy naszego myślenia, ale też widzenia, jednocześnie pozwalając na uczestnictwo czy nawet zabawę.

Fundacja Wspólnota Gdańska i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku mają doświadczenie w tworzeniu projektów w przestrzeni publicznej. Fundacja w ciągu ostatnich lat zagospodarowała rzeźbami i dziełami sztuki Park Reagana w Gdańsku. Centrum Rzeźby w różnych miejscach prezentowało projekt „5 ton rzeźby”: w Parku Millenáris w Budapeszcie, w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz Parku Rzeźby w Orońsku. Zawsze pamiętaliśmy o zasadzie, by projekty w przestrzeni publicznej nie stanowiły jedynie dekoracji, lecz nawiązywały dialog z miejscem i publicznością.

Eulalia Domanowska



kategoria: Wystawy poza CRP, autor: Eulalia Domanowska, dodano: 2019-06-07 09:15:47, czytane: 1917 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego