ENG

Międzynarodowe sympozjum Magdalena Abakanowicz. Sztuka i życie

Wydarzenia

Międzynarodowe sympozjum

Magdalena Abakanowicz. Sztuka i życie

 

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Niedziela, 22 września 2019, w godzinach 12.00–16.00

 

W programie:

Zwiedzanie wystawy „W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz”

oraz międzynarodowe sympozjum „Magdalena Abakanowicz. Sztuka i życie”

Wystawa W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz, prezentowana wiosną w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Rydze, które jest częścią tamtejszego Muzeum Narodowego, latem gości w rozszerzonej wersji we wszystkich galeriach oraz w Parku Rzeźby w Orońsku, pokazując wielowątkową twórczości wielkiej polskiej artystki.

W trakcie sympozjum z udziałem zaproszonych krytyków i kuratorów z Łotwy, Wlk. Brytanii, Hiszpanii i Polski przedstawimy różne aspekty twórczości artystki.

Magdalena Abakanowicz była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek (1930–2017). Zajmowała się tkaniną i rzeźbą, które w jej ujęciu znacznie przekraczały konwencjonalne ramy dyscypliny. Decydującym wydarzeniem otwierającym międzynarodową karierę artystki było otrzymanie w 1965 roku złotego medalu na Biennale w São Paulo. Zasłynęła tzw. „abakanami” oraz figuratywnymi kompozycjami przestrzennymi, które powstawały głównie z tkanin, juty, ale także z drewna, kamienia czy brązu. Magdalena Abakanowicz reprezentowała Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji w 1980 roku. Jest autorką blisko sześćdziesięciu instalacji w przestrzeni publicznej, m.in. dużych realizacji rzeźbiarskich w Parku Granta w Chicago, Parku Olimpijskim w Seulu w Korei Płd., Muzeum Miejskim w Hiroszimie w Japonii, Storm King Art Center pod Nowym Jorkiem, Ogrodzie Rzeźby Muzeum Izraela w Jerozolimie, Europos Parkas pod Wilnem na Litwie, a także na poznańskiej Cytadeli. Prezentowała swoje prace w Metropolitan Museum w Nowym Jorku i w kilkuset innych muzeach i galeriach Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii. Odznaczona dwukrotnie nagrodą rzeźbiarską przez Sculpture Center w Nowym Jorku.

Autobus dla gości Warsaw Gallery Weekend oraz zainteresowanych osób odjedzie z parkingu Zachęty Narodowej Galerii Sztuki o godz. 10.30. Przewidywany powrót do Warszawy o godz. 18.00.

Rezerwacje miejsc w autobusie do 20 września pod adresem: niedziela@rzezba-oronsko.pl

Osoby bez rezerwacji będą zabierane w miarę wolnych miejsc.

Organizator:

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Współorganizatorzy: 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Instytut Adama Mickiewicza

Informacje o prelegentach

Inese Baranovska

Irēna Bužinska

Eulalia Domanowska

dr hab. Łukasz Guzek

Ewa Izabela Nowak

Anda Rottenberg

Dr Imogen Wiltshire

Program konferencji:

Pobierz program (plik PDF)



kategoria: Wydarzenia, autor: Dział komunikacji, dodano: 2019-08-20 09:43:36, czytane: 2161 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego