ENG

Józef Marek 1922–2020

Wydarzenia

13 kwietnia 2020 r. zmarł w Krakowie Józef Marek, artysta zaprzyjaźniony z Orońskiem od wczesnych lat 70. Przyjeżdżał tu regularnie przez wiele lat na plenery i pobyty artystyczne. Był jednym z tych artystów, którzy tworzyli historię tego miejsca i którego odejście sprawiło nam ból.

Był intelektualistą i twórcą uniwersalnym, uprawiał wiele dyscyplin: od aktorstwa, muzyki i poezji, malarstwa i rysunku, po rzeźbę i medalierstwo. We wszystkim co robił był perfekcyjny, w sposób perfekcyjny opanował również warsztat, którym się posługiwał. Miał szacunek dla tradycji, ale nie odżegnywał się od nowoczesności.

Józef Marek nazywany był poetą rzeźby, ponieważ jako poeta niebanalnie komentował i dopełniał wierszem dzieła plastyczne. Jego prace są wyraziste i rozpoznawalne niezależnie od dzielących je różnic formy, budowy, wymiaru i materiału, są zapisem zarówno swojego czasu, jak i subiektywnego stosunku autora do zmieniającej się rzeczywistości.

Był niezwykłym człowiekiem i wielkim artystą, mistrzem i wychowawcą wielu znamienitych uczniów. Będziemy go zawsze pamiętali. Jesteśmy dumni, że Orońsko jest miejscem, w którym bywał i pracował, tutaj miał znaczącą dla swojej twórczości wystawę indywidualną, a jego prace są cennym elementem w kolekcji CRP.

Józef Marek urodził się 11 października 1922 r. w Bielsku-Białej. W 1952 uzyskał dyplom ASP w Krakowie w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. Zadebiutował w tym samym roku na wystawie plastyki krakowskiego okręgu ZPAP. Należał do grup artystycznych: MARG, Art International i Nowa Improwizacja. Był członkiem ZPAP i ZAR, pełnił funkcję rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury i Sztuki do spraw rzeźby. W latach 1961–1971 był pracownikiem dydaktycznym na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, od 1965 związany zawodowo z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, w 1986 został profesorem macierzystej uczelni. Aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, brał udział w licznych wystawach i konkursach. Za działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

Drabina, 1985

Drabina, 1985, brąz, granit, niesygnowana, wymiary: 86 × 40 × 15 cm
numer inwentarzowy: CRP/RZ/215
zakup: Centrum Rzeźby Polskiej, 1986



kategoria: Wydarzenia, autor: Dział komunikacji, dodano: 2020-04-24 10:54:40, czytane: 1325 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego