ENG

W świecie geometrii

Wystawy poza CRP

15.07.–8.09.2020

Kurator: Jarosław Pajek

Instytut Polski w Bratysławie

 

W Instytucie Polskim w Bratysławie odbywa się pokaz realizacji z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zatytułowany W świecie geometrii. Prace reprezentują znakomitych artystów posługujących się w swojej twórczości językiem geometrii. Choć łączy ich zbliżony kierunek poszukiwań, manifestują jednak różne postawy. Obok twórców pojmujących abstrakcję geometryczną jako formę przekazu, gdzie istotną rolę odgrywa czynnik duchowy, pojawiają się tacy, których dzieła są efektem analiz matematyczno-formalnych.

Istotą prac związanych z szeroko pojmowanym „językiem geometrii” jest uniwersalizm. Artyści poszukują w swojej twórczości swoistego porządku, harmonii, która sprawia, że ich dzieła uzyskują pewną ponadczasowość, wznoszą się ponad to co przyciąga i pochłania wielu twórców. Ważną cechą staje się w nich brak zaangażowania, są pozbawione podtekstów i nie komentują otaczającej nas rzeczywistości.

Abstrakcja geometryczna uważana jest przez wielu krytyków za sztukę czystą, pozbawioną realistycznych kształtów. Kuratorka wielu wystaw oraz liczących się w historii sztuki plenerów „Spod znaku geometrii”, teoretyk i krytyk sztuki dr Bożena Kowalska uważa, że sztuka ta jest:

„drogą intelektu, a nie instynktu, nie rozpoczyna się spontanicznie od geometrii, a z mozołem i powoli prowadzi do niej jako optymalnego osiągnięcia, nie liczy się z żadnymi kryteriami powierzchownych doznań wzrokowych, ale stanowi wytwór postawy medytacyjnej”.

Na wystawie zatytułowanej W świecie geometrii, prezentowane są prace między innymi takich wybitnych artystów, jak Wanda Gołkowska, Jan Berdyszak, Jerzy Jarnuszkiewicz, Peter Jacobi, Zbigniew Gostomski czy Maciej Szańkowski. Mamy nadzieję, że ekspozycja w galerii Instytutu Polskiego w Bratysławie, stanie się impulsem do refleksji i głębszej analizy na temat sztuki spod znaku geometrii.

 

Prace prezentowane na wystawie:

  1. Jan Berdyszak, Przezroczysta VII A, 1972/74, metal, szkło
  2. Jerzy Jarnuszkiewicz, Kompozycja II, 1965, metal
  3. Tadeusz Sieklucki, Kompozycja, 1965, drewno, gwoździe
  4. Antonii Starczewski, Układ linearny z kołkami, 1969, drewno
  5. Magdalena Więcek-Wnuk, Dialog z kamieniem Quatro,1984, marmur
  6. Tamara Berdowska, Kompozycja przestrzenna, 1995, drewno, rysunek na kliszy
  7. Jan de Weryha-Wysoczański, Wooden panel, 2013, drewno, gwoździe
  8. Peter Jacobi, Kolumna modularna z 11 modułów, 1990/93, brąz
  9. Jan Chwałczyk, Znak światła, 2005, aluminium, akryl
  10. Jan Chwałczyk, Obiekt, 2004, metal, akryl
  11. Wiesław Łuczaj, Obiekt statystyczny z serii „ Polak statystyczny , Publiczność w teatrze”, 1999, akryl, deska
  12. Nausica Pastra, obiekt z cyklu- Analogiques 2, Demi No 2/5, cercles et carres 2, 1992, drewno, olej
  13. Maciej Szańkowski, Leżąca z cyklu Składaki, 1976, drewno malowane
  14. Zbigniew Gostomski, Akt, 2013, brąz polerowany


kategoria: Wystawy poza CRP, autor: Dział komunikacji, dodano: 2020-07-24 11:50:51, czytane: 1190 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego