ENG

Nabytki Centrum Rzeźby Polskiej

Wydarzenia

W ramach uzupełnienia kolekcji parkowej o prace wybitnych rzeźbiarzy europejskich, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zakupiło z programu Narodowych Kolekcji Sztuki Współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rzeźbę Tony’ego Cragga „Elliptical Column”. Praca trafiła do naszego Parku Rzeźby w 2016 roku przy okazji indywidualnej wystawy artysty w Muzeum Rzeźby Współczesnej oraz Galerii „Oranżeria” i do dzisiaj pozostawała w depozycie. Obecnie możemy poszczycić się faktem, iż jesteśmy jedyną instytucją w Polsce posiadającą pracę tego twórcy w swoich zbiorach.

 

Anthony Douglas Cragg (ur. 1949, Liverpool) należy do grona najbardziej znanych rzeźbiarzy brytyjskich i światowych swego pokolenia. W młodości tworzył pod wpływem sztuki Henry’ego Moore’a i jego asystenta Richarda Longa. Cragg studiował w Wimbledon School of Art (1970–1973) i Royal College of Art, gdzie w roku 1977 uzyskał dyplom. Mieszka i pracuje w Wuppertalu. Profesor Kunstakademie w Düsseldorfie (1988–2001), a w latach 2005–2015 rektor tej uczelni; ponadto profesor Universität der Künste w Berlinie. Wielokrotnie uczestniczył w Biennale Sztuki w Wenecji, a w 1988 roku reprezentował Wielką Brytanię w 43. edycji tego wydarzenia. Jego twórczość pokazywano na kilkudziesięciu wystawach na wszystkich kontynentach. Jest laureatem wielu nagród, w tym prestiżowej nagrody Turnera Tate Gallery w Londynie (1988), został również uhonorowany kilkoma doktoratami honoris causa, a w 2016 otrzymał od Królowej Elżbiety II tytuł szlachecki za zasługi w sztuce i jej popularyzacji. 

Artysta stworzył własny styl rzeźb abstrakcyjnych i figuratywnych o organicznym rodowodzie. Dla Cragga, mistrza formy i materiału, bardzo ważny jest sam proces twórczy; począwszy od rysunku poprzez materialną formę, aż do gotowych kompozycji, które są wynikiem bardziej eksperymentu niż wykoncypowanych zabiegów. W ciągu ostatnich 20 lat jego rzeźby stają się coraz bardziej skomplikowane, a jednocześnie perfekcyjne. Artysta osiąga doskonałe efekty dzięki możliwościom technicznym pracowni założonej w Wuppertalu, gdzie wraz z zespołem realizuje swoje prace. Dynamiczne i ekspresyjne formy wirują wokół osi, wyginają się i skręcają. Tę tendencję reprezentuje również rzeźba wykonana z polerowanej stali nierdzewnejElliptical Column”, monumentalna, dynamiczna forma, która harmonijnie wpisuje się w kolekcję orońskiego Parku Rzeźby.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r., o grach hazardowych”



kategoria: Wydarzenia, autor: Dział komunikacji, dodano: 2020-09-11 07:41:52, czytane: 1130 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego