ENG

Bronisław Krzysztof Wystawa sztuki

Galeria Oranżeria

WYSTAWA SZTUKI

Bronisław Krzysztof

Galeria „Oranżeria”, 5 marca – 10 kwietnia 2011 r.
Kurator: Mariusz Knorowski

Bronisław Krzysztof niezależnie od obowiązujących trendów jest wierny swej wizji artystycznej oraz tradycyjnemu warsztatowi rzeźbiarskiemu. Interesuje go człowiek i jego zmagania z losem. Równolegle tworzy formy kameralne oraz plenerowe. Są to rzeźby pozostające w obszarze figuracji, często na granicy z abstrakcją. Bryły abstrakcyjne łączy z elementami ludzkiego ciała. Figura w jego rzeźbach jest rozczłonkowana, podzielona na elementy lub pozbawiona części ciała, np. głowy. Artysta swoimi pracami prowadzi dialog z motywami podejmowanymi przez rzeźbiarzy od dawna (np. motyw figury kroczącej, jeźdźca, figury skrzydlatej). Jest również autorem rzeźb mobilnych, zbudowanych z wielu elementów. Prowokując widza do samodzielnego dodawania bądź odejmowania poszczególnych części, stwarza możliwość dialogu między twórcą i odbiorcą.

Bronisław Krzysztof jest autorem unikatowych rzeźb – mebli wykonanych    z brązu i lanego kryształu, na zamówienie znanego kreatora mody Valentino, wykonał tą techniką stół do pałacu pod Paryżem.

Stale współpracuje z Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu. Jego medale z cyklu Jeźdźcy Apokalipsy zostały włączone do zbiorów British Museum, a rzeźby znajdują się w kolekcjach znanych zachodnich kolekcjonerów, m.in.: Rothschildów i księżnej Luksemburga.

 

Formy wypowiedzi artystycznej: twórczość w zakresie rzeźby kameralnej i plenerowej (w różnych materiałach rzeźbiarskich: brąz, kryształ, granit) oraz medalierstwa

Kalendarium: Bronisław Krzysztof w latach 1971–1976 uczył się w PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W 1976–1981 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza w 1981. Zaprojektowana przez niego tablica, poświęcona rocznicy powstania macierzystej uczelni, zawisła na jej murach. Artysta współrealizował tablicę upamiętniającą pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski, umieszczoną na frontonie katedry św. Jana w Warszawie. Po wygranym konkursie ZPAP realizował w Bielsku-Białej monument Poległym za Polskę (1984). Za figurę przedstawiającą Dantego uhonorowany złotym medalem VII Biennale Dantesco w Rawennie (1985). W 2005 otrzymał Platynowy Laur „Ambasadora Spraw Polskich”.

Opr. Anna Podsiadły



kategoria: Galeria Oranżeria, autor: Wojtek, dodano: 2011-03-08 08:38:59, czytane: 5864 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego