ENG

KRZYSZTOF KRZYSZTOF – W OGRODZIE SZCZĘŚCIA

Galeria Oranżeria

KRZYSZTOF KRZYSZTOF – W OGRODZIE SZCZĘŚCIA

Galeria „Oranżeria”

14 stycznia – 12 lutego 2012

kurator: Monika Bartoszek

Na wystawę składają się rzeźby z okresu ostatnich pięciu lat twórczości. W czasie studiów i bezpośrednio po ich ukończeniu artysta postrzegał rzeźbę jako obiekt niezależny, żyjący własnym życiem. Po dłuższym pobycie za granicą i powrocie do Polski zobaczył rzeźbę w nowym kontekście – jako obiekt mogący zmieniać przestrzeń wokół siebie. Odkrył w figurach na granicy rozpoznawalności ludzkiego ciała, możliwość płynnego operowania formą. Stało się to sposobem manifestowania wolności, niezależności twórczej. Rzeźba dawała mu wyjątkowe możliwości stałej ingerencji w rzeczywistość, autentycznej zmiany w świadomości oglądających ją ludzi.

Chciałbym, aby ta ekspozycja była dla wszystkich miłośników rzeźby miejscem do wspólnego spotkania się. Każda kolejna rzeźba przybliża mnie coraz bardziej do człowieka i tematów, w jakie ludzkie życie jest wplecione: miłości, życia, śmierci, wolności, piękna, pieniędzy, władzy, seksu. (…)

W tym obiekcie nie ma opowiadania. Rzeźba jest tym, co jest. Rzeźba nie jest ani szczęśliwa, ani nieszczęśliwa. Myślę, że ludzie goniący za szczęściem lub tworzący iluzję szczęścia swoim niewolnikom, boją się rzeźby. Dla manipulanta nie ma nic gorszego niż konfrontacja z tym doskonałym nośnikiem idei Człowieka. Rzeźba oprócz muzyki i matematyki jest jedną z niewielu form języka uniwersalnego. Jest, więc formą komunikacji samą w sobie. Boli to wszelkiej maści pseudospecjalistów w świecie sztuki.

Ja nie gram w gry. Tworzę sztukę zaangażowaną nie w modę, ale w to, co uważam za najcenniejsze, w naszą umiejętność myślenia. To pośród wielu czynników daje mi wiele satysfakcji. Czy w sposób uczciwy podszedłem do siebie samego i do swojej pracy? Ocenę pozostawiam innym.

Krzysztof Krzysztof ur. 1980 w Bielsku-Białej. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Spędził sześć miesięcy w Berlinie jako stypendysta na Universität der Kűnste w latach 2002 i 2003. Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskał w pracowni prof. Jana Kucza z wynikiem bardzo dobrym. W latach 2005–2006 związany z marszandem Janem Krugierem i galerią Jan Krugier & Ditesheim w Genewie i Nowym Yorku. Po studiach pracował i tworzył w Bielsku-Białej, następnie w 2007 przeniósł się do San Francisco. Obecnie realizuje kolejne wystawy i pracuje w swoim studio nad dokumentami i rzeźbami. Jest członkiem Sculpture Network.

Rzeźbą zajmuję się na poważnie od prawie 10 lat. Wcześniej było to zainteresowanie związane z poznawaniem różnych dziedzin sztuki. Przez moment na poważnie brałem pod uwagę pracę w filmie, a nie w sztukach plastycznych. Mimo to, z upływem czasu odkryłem w sobie mocne zainteresowanie działaniem rzeźby w przestrzeni publicznej. Opracowałem własne technologie, aby móc zrealizować swoje obiekty w przestrzeni miejskiej, dostosowane do panujących u nas relacji na osi artysta - społeczeństwo. Zrzucam, więc garb, o którym mówił Witkacy. Sztuką jest dla mnie jak najdoskonalsze przeniesienie idei w działanie, kierując się własnym osądem rzeczy. Dlatego dużo czasu poświęcam na własne badania. Ostatnio zbadałem sobie Kraków, stawiając 7 metrową rzeźbę w centrum miasta, a następnie badałem funkcjonowanie różnych form sztuki przestrzennej w Nowej Hucie jako kurator i organizator pleneru ARTsesja. Obecnie robię to, co zwykle - pracuję nad kolejnymi pracami.

» Pełna biografia



kategoria: Galeria Oranżeria, autor: Wojtek, dodano: 2012-01-18 11:15:33, czytane: 4007 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego