ENG

V i VI Międzynarodowy Plener Ceramiczny LAB ORO

Galeria Oranżeria

V i VI Międzynarodowy Plener Ceramiczny LAB ORO

Galeria "Oranżeria", 9 sierpnia – 21 września 2014 roku

kurator: Bogusław Dobrowolski

Po rocznej przerwie, w Galerii Oranżeria pojawiła ceramika. 9  sierpnia odbył się wernisaż wystawy poświęconej pracom powstałym  podczas V i VI edycji Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego Lab Oro.  Podczas tych plenerów uczestnicy mogą się spotkać z aktywnością plastyczną innych twórców,  wymienić doświadczenia i mieć możliwość konfrontowania różnych postaw i twórczych pomysłów. Jak zwykle przyjeżdżający na orońskie sympozjum artyści to najczęściej rozmiłowani w ceramice eksperymentatorzy, których prace pozostają na styku ceramiki i rzeźby oraz  cechują się indywidualnym  designem. Wystawa odzwierciedla osobowości uczestników co  znajduje odbicie w różnorodności prac.

W sierpniu 2012 roku odbyła się piąta już edycja spotkania ceramików z różnych stron świata. Wzięło w niej udział pięciu artystów, w tym z Władysław Garnik z Polski, Gigisha Pachkoria z Gruzji, Zbigniew Guła z Niemiec,Eva Srníková ze Słowacji i Barbara Kobylińska USA. Uczestnicy reprezentowali trzy pokolenia twórców.

Na VI Międzynarodowy Plener Ceramiczny LAB ORO, jaki miał miejsce w Orońsku w roku 2013 przyjechało pięciu artystów, posługujących się własną, wypracowaną przez lata techniką twórczą: Kamila Szczęsna mieszkająca obecnie w Galveston w Teksasie, Iryna Marko i Hanna Drul z Ukrainy, Mirosław Kulla z Cieplic oraz mieszkająca w Londynie Danuta Sołowiej.

Opiekunem zarówno piątego jak i szóstego pleneru LAB ORO, podobnie jak w poprzednich edycjach tego międzynarodowego spotkania twórców, był artysta ceramik Bogusław Dobrowolski – wieloletni pracownik CRP.

Wystawa jest pokazem różnorodnych technik ceramicznych. Znajdują się tutaj naczynia ceramiczne wykonane przez B. Dobrowolskiego które zadziwiają bogactwem kolorów gliny, tlenków metali i szkliw. Wieloelementowa ceramiczna kompozycja stworzona przez Gigishę Pachkorię  zaprasza do gry w szachy i prosi o dotyk bogatej faktury stworzonej przez artystę. Zjawisko zwiotczenia analizowane w pracach Zbigniewa Guły i szkliwo lustrowe które je pokrywa, wyróżnia je wśród wystawionych obiektów a bardzo dekoracyjne prace wykonane przez ukraińskie uczestniczki są wizualnie interesujące dzięki różnorodności szkliw, angob i technice  sgraffitta. W przeciwieństwie do tych prac proste monolityczne formy Mirosława Kulli wyróżniają się prostotą a dzięki autorskim szkliwom które imitują barwę metalu wcale nie przypominają ceramiki.

Na wystawie możemy również podziwiać wykonane przez Danutę Sołowiej syntetyczne formy przypominające amulety lub talizmany oraz złożone, wybrzuszone rzeźby stworzone przez Kamilę Szczęsną.

Każda wystawa Lab Oro przypomina nam o bogactwie ceramiki jako jednej z najstarszych form sztuki i o jeszcze nie odkrytych możliwościach zarówno artystów pracujących w tym materiale jak i technice wykonywania prac.



kategoria: Galeria Oranżeria, autor: Wojtek, dodano: 2014-08-12 12:45:59, czytane: 3831 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego