ENG

Finisaż w Orońsku

Wydarzenia

W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku dobiega końca wystawa monograficzna przygotowana w ramach obchodów setnej rocznicy śmierci Józefa Brandta. Jeszcze tylko do 25. października można obejrzeć zgromadzone w przestrzeniach Muzeum Rzeźby Współczesnej obrazy słynnego monachijczyka.

 

W niedzielę, 18 października odbył się uroczysty finisaż, połączony z premierą dwóch filmów dokumentalnych, przygotowanych specjalnie z okazji stulecia śmierci Brandta. Pierwszy obraz zatytułowany „Józef Brandt 1841–1915”, w reżyserii Elwiry Dzikowskiej, został nakręcony przez dokumentalistów z Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu w ramach cyklu „Radomskie portrety”. Produkcję zadedykowano w całości postaci artysty, dlatego ma charakter dokumentu historycznego. Pojawiają się tu materiały archiwalne, zdjęcia, obrazy, wypowiedzi jego prawnuków oraz specjalistów w dziedzinie sztuki. Drugi film – „Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku”, w reżyserii Róży Fabjanowskiej, prezentuje szersze spojrzenie na instytucję kultury, poprzez historię sięgające do jej współczesnej działalności. Jest najlepszym świadectwem ciągłości tradycji artystycznych tego miejsca.

Zebrani na finisażu goście mieli okazję skorzystać z oprowadzania kuratorskiego po wystawie i dowiedzieć się więcej nie tylko o samym artyście i jego sztuce, ale także o pracy zespołu kuratorskiego przy organizacji tak skomplikowanego logistycznie przedsięwzięcia.

Dodatkowe atrakcje przygotowano także w mniejszych przestrzeniach wystawienniczych Muzeum Rzeźby Współczesnej. W Galerii „Monumentalnej” prezentowane były filmy, wykłady i pokazy warsztatowe artystów ceramików Jacksona Li i Ying Zhou (Chiny) oraz Thomasa J. Daunory (Litwa). Są oni inicjatorami międzynarodowego projektu „Benchmarks of Art”, który w przyszłości ma stworzyć solidny fundament współpracy pomiędzy akademiami, instytucjami kultury i artystami z Chin, Litwy i Polski.

We wnętrzach Galerii „Kameralnej” swoje fotografie eksponował z kolei radomski artysta – Michał Mirkowski. „Orońsko słońcem malowane” to efekt trwającego kilka miesięcy projektu, przeprowadzonego na terenie orońskiego parku. Naświetlając klisze techniką solarigrafii, autor uzyskał niezwykle malownicze połączenie krajobrazu z wędrówką słońca po widnokręgu.

Zbliżające się zakończenie wystawy Brandta stało się pretekstem do wstępnych podsumowań projektu, rekordowego zarówno pod względem frekwencji, jak i zainteresowania mediów. Ogromnym powodzeniem cieszył się także album towarzyszący ekspozycji, pierwsza tak obszerna publikacja poświęcona twórczości Brandta, której wydanie wypełniło znaczącą lukę bibliograficzną.

Obchody rocznicowe w Orońsku dobiegają końca, ale przecież Brandt zawsze będzie tu obecny – tak w substancji historycznej XIX-wiecznego zespołu dworskiego, jak we współczesnych działaniach artystów, kuratorów i edukatorów.

 

Współpraca

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

MKiDN
Patronat Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Małgorzaty Omilanowskiej

 

Mecenasi:

Patronat medialny:

 

Finisaż zorganizowany we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" w Radomiu.



kategoria: Wydarzenia, autor: Monika Bartoszek, dodano: 2015-10-19 13:01:44, czytane: 2697 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego