ENG

Dzień ziemi w orońsku

Wydarzenia

Z okazji Dnia Ziemi w Orońsku zapraszamy do wspólnych działań artystycznych na terenie parku w Centrum Rzeźby Polskiej. W niedzielę, 24 kwietnia 2016, od godz. 13.00 dzieci i dorośli wraz z artystami stworzą ruchomą rzeźbę odbijającą światło, instalację muzyczną i metropolię termitów. Kto zechce uda się w plener ze sztalugą lub sadząc zioła wykreuje żywe graffiti. Ciekawym odkryciem będzie również garażowy ogród, w którym sałata rośnie lepiej niż na niejednej grządce. Pod okiem specjalistów będzie można nauczyć się dawnej metody fotografowania obiektów z zielnika i stworzyć kopułę z rosnących wierzb. Skorzystamy z gliny, drewna, piasku, roślin, słońca i wszystkiego, co daje nam natura. Spacer po orońskim parku będzie dodatkową atrakcją. Można u nas podglądać wiewiórki, dzikie kaczki, sójki, dzięcioły i bujną roślinność budzącą się po zimie.

Z okazji Dnia Ziemi otwieramy dla Państwa wszystkie galerie. W tym kontekście warta obejrzenia będzie wystawa rzeźb Alicji Łukasiak pt „Struktura populacji” mówiąca o niełatwej relacji człowieka z przyrodą. Zapowiada się ciekawe popołudnie. Dołączcie do nas.

Wstęp na warsztaty i działania artystyczne wolny.

Zapraszamy.

Program warsztatów i akcji artystycznych:

BŁĘKIT PRUSKI, prowadząca: Paulina Mirowska

Podczas warsztatów poznamy tajniki alternatywnej fotografii XIX wieku: cyjanotypii. Światłoczuły roztwór umożliwi nam stworzenie błękitnych obrazów natury poprzez stykowe naświetlenie elementów botanicznego świata (kwiatów, gałązek, liści...) na papierze i drewnie. Wspólnie spróbujemy stworzyć pierwszy oroński zielnik.

ENERGIA SŁONECZNA, prowadząca: Julia Bistuła

Wychodząc z założenia, że bez światła nie ma życia, za pomocą kilku zwierciadeł postaramy się doprowadzić światło w najciemniejszy zakamarek orońskiego parku. Posłużymy się lustrem, które posiada niezwykłą właściwość przekierowywania światła. W doświetlonym miejscu pod taflą przetartego lustra powstanie żywa makieta miniaturowego świata małych postaci.

RZEŹBA W KRAJOBRAZIE, plener malarski, prowadząca: Małgorzata Karkosz

Na wpół dzika parkowa roślinność daje nieskończone możliwości pejzażystom. Natura przeplata się tu ze śladami obecności artystów-rzeźbiarzy. Parkowa rzeźba wrasta w krajobraz i staje się jedynym w swoim rodzaju tematem malarskim. Każdy spacerowicz, zasiadając przy sztaludze, będzie miał wyjątkową okazję popracować nad własnym obrazem.

DOBRE SĄSIEDZTWO, prowadząca: Ania Siekierska

W ramach projektu uczestnicy stworzą niewielki ogród ziołowy. Grządki zostaną lekko wzniesione i obramowane deskami w taki sposób, by rośliny rosnąc, układały się w napis ZIEMIA. Podczas rozmieszczanie na grządkach sadzonek kierować się będziemy zasadą „dobrego sąsiedztwa”.

GNIAZDO, prowadzący: Krzysztof Herman i Jakub Słomkowski

Warsztaty architektury biomimetycznej dla dzieci i młodzieży. Początkujący architekci otrzymają zadanie zbudowania metropolii, miasta składającego się z licznych termitoriów. Uczestnicy będą mieli szansę stworzenia z gliny zawiłych konstrukcji, labiryntów inspirowanych sztuką najdziwniejszych budowniczych, jakimi są termity.

ODNALEZIONE DŹWIĘKI, prowadzący: Krzysztof Herman i Jakub Słomkowski

W oparciu o naturalne materiały, zebrane przez uczestników podczas „spaceru przestrzennego”, powstanie instalacja dźwiękowa zawieszona między gałęziami drzew. Po orońskim parku oprowadzać nas będzie przewodnik. Wyobraźnia zadecyduje o tym, jakie znaleziska ostatecznie stworzą naszą instalację.

KOPUŁA BUDZĄCA ŚWIADOMOŚĆ, plener społeczny, prowadzący: Jacek Gądek

W przestrzeni parkowej powstanie pierwsza, zrealizowana wspólnie, „żyjąca” rzeźba. Kopuła, która stanie nad stawem, wykonana będzie z wiązek wierzbowych o długości 4 metrów. Do posadzenia instalacji wierzbowej potrzebować będziemy zaangażowanych uczestników.

FILM O OROŃSKIM MURZE, prowadzący: Madison & Wojtek Tymiccy

Określenie „portal” w świadomości funkcjonuje jako miejsce przekraczania granic. Większości kojarzy się z ozdobnym obramowaniem drzwi, a we współczesnym świecie z miejscem przejścia w inny wymiar. Portal, który powstanie w parku będzie narzędziem do pokonania muru oddzielającego Centrum Rzeźby Polskiej od reszty Orońska. Wszystkie bariery zostaną przekroczone dzięki połączeniu magii... i sztuki video.

MODEL RZECZYWISTOŚCI, OP. 1,  performance, Katarzyna Stefanowicz

Rzeczywistość to sieć zależności. Każdy z nas posiada jej własny model. Artystka zobrazuje trójwymiarowy model rzeczywistości, ujawniający połączenia między poszczególnymi elementami. Jak się poruszać w tej zagmatwanej przestrzeni? To wszystko na warsztatach ruchu i pracy z ciałem.

DRUGIE ŻYCIE, prowadząca: Małgorzata Brus

Za pomocą zupełnie prostych środków i materiałów z recyklingu, wspólnie stworzymy pracę przestrzenną, która zadziwi wszystkich. Każdy będzie mógł dołożyć coś od siebie i dzięki temu stać się współautorem dzieła. Dla najbardziej dociekliwych informacje o tym, jak długo rozkładają się w warunkach naturalnych poszczególne elementy naszej rzeźby.

GARAGE ROTARY GARDEN, wynalazca: Artur Szwede

W jednej z pracowni rzeźbiarskich odbędzie się prezentacja wynalazku umożliwiającego wzrost roślin w pomieszczeniu.


Pobierz ulotkę



kategoria: Wydarzenia, autor: , dodano: 2016-04-20 07:52:21, czytane: 2873 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego