ENG

Noc Muzeów

Wydarzenia

14 maja 2016 w godz. 17.00–23.00 serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

W programie imprezy, m. in.:

  • koncert Etno Music Joanny Słowińskiej
  • warsztaty interaktywne Laboratorium Edukacji Twórczej
  • wirtualne rzeźby Joanny Krzysztoń i Grzegorza Rogali
  • performance z Norwegii
  • warsztaty ceramiczne
  • oraz wiele innych

Zapewniamy bezpłatny autobus:

Radom–Orońsko (odjazd: przystanek przy ul. Poniatowskiego) – 16.30, 18.00

Orońsko–Radom (odjazd: parking na terenie CRP) – 21.30, 23.00

Program akcji artystycznych:

ARCHIPELAG, wirtualne rzeźby – Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala, godz.17.00–22.00

Duet artystów z Warszawy tworzy magiczne prace przy wykorzystaniu nowych technologii. Multimedialna instalacja prezentowana w Galerii „Monumentalnej” pozwoli każdemu stworzyć rzeźbę za pomocą prostego ruchu ręki.

NIEPLANOWANE SPOTKANIA, działania Laboratorium Edukacji Twórczej

Poczekaj, zapiszę Jacek Bąkowski, godz. 17.00–22.00

Siadam w oknie z osobą, która zechce zatrzymać się na chwilę rozmowy. Gdy któreś z nas usłyszy wypowiedziane przez drugą stronę zdanie warte zapisania, przerywa rozmowę hasłem poczekaj, zapiszę, i pisze je na szybie tak, aby możliwe było do odczytania na zewnątrz. Przechodnie mogą obserwować rozmawiających i czytać ich „ważne słowa pisane na gorąco”.

Muzeum w drodze. Kilka spotkań Janusz Byszewski, współpraca: Zbigniew Gozdecki, godz. 17.00–22.00

Muzeum w drodze nie zadaje Państwu pytania: ile razy Pani / Pan byliście w muzeum? Pyta o to, ile razy muzeum było u Państwa. Dlatego zamiast czekać na gości, pojawia się tam, gdzie może ich spotkać – tym razem w Orońsku. Muzeum w drodze projektuje sytuacje twórcze sprzyjające autorefleksji, rozmowie, interakcji, zadawaniu pytań, wymianie, indywidualnej kreacji za pomocą języków i strategii sztuki współczesnej.

Rzeczy mówią Maria Parczewska, godz. 17.00–22.00

Akcja sprzyjać będzie zmianie pozycji odbiorców wydarzeń artystycznych, którzy z biernych obserwatorów mogą stać się współautorami. Projekt Rzeczy mówią nawiązuje do koncepcji ekologii głębokiej, rozumianej przez fińskiego filozofa Arne Næssa m.in. jako proces budowania zaufania do siebie, do własnej intuicji, wyobraźni, spontaniczności oraz jako proces zadawania sięgających coraz głębiej pytań dotyczących nas samych.

Loteria galaretkowa – Żelki z prądemDorota Podlaska, godz. 19.30

Warsztaty tylko dla dorosłych połączone z loterią. Tzw. „jelly shots” powstaną ze smakowych alkoholi. Należy jednak pamiętać, że te piękne, przezroczyste, o lśniącej fakturze i wesołe, o niewinnych kolorach galaretki są zwodnicze. W trakcie warsztatów uczestnicy nabędą praktycznych umiejętności ich przygotowania. Bilety wstępu do galerii upoważniają do wzięcia udziału w losowaniu.

Łapacz snówNatalia Szostak, godz. 17.00–22.00

Interaktywna instalacja inspirowana formą i zastosowaniem tzw. łapacza snów – amuletu niegdyś stosowanego przez Indian Ameryki Północnej, który pełnił rolę psychicznego filtra chroniącego umysły śniących przed koszmarami. Konstrukcja, która powstanie przy udziale publiczności w przestrzeni zabytkowego parku w Orońsku, odnosić się będzie do oryginalnej koncepcji Indian, ale jej ostateczny kształt zależeć będzie od inwencji twórczej osób chętnych do jej współtworzenia. To ich sny staną się tworzywem wspólnej instalacji.

PIĘKNE KŁAMSTWA, performance – Rita Marhaug, Terese Longva, Pavana Reid, godz.18.00–20.00

W przestrzeni orońskiego parku norweskie artystki, z położonego nad fiordami Bergen, zaprezentują akcje, których tematami będą: natura, nowa Arkadia oraz indywidualizm.

PIEŚNI MIŁOSNE, animacjaŻaby Orońskie, Małgorzata Gurowska, Anna Siekierska, godz. 17.00–22.00

Jest to preludium dla koncertu na żywo nieustannie rozbrzmiewającego w naturze. W ten sposób autorzy chcą uczynić obecność żab bardziej widzialną i pomóc im trochę, by ich muzyczny performance miał więcej odbiorców, których mamy zamiar poruszyć i skłonić do refleksji nad często nieoczywistym pięknem natury.

ŁAWICA RYB, pokazy wypału RAKU – Wiesława Karolkiewicz-Mills, Irmina Gąsiorowska, Emilia Grzymała, Witold Dybaś, Stanisław Gąsiorowski, godz. 17.00–22.00

Raku to jedna z najbardziej widowiskowych technik wypalania ceramiki. Wyciąganie rozpalonych do czerwoności form, ich ochładzanie i czyszczenie dają niesamowite wrażenia. Podczas warsztatów powstanie ławica ryb, która na czas lata upiększy brzegi orońskiego stawu. Inne wypalone drobne prace powędrują do nowych właścicieli.

KONCERT ETNO MUSIC – Joanna Słowińska z zespołem, godz. 20.00

 

Oprowadzania po wystawach:

I tura – godz. 17.30; II tura – godz. 19.30

Anarchia i nowa sztuka – Muzeum Rzeźby Współczesnej

Alicja Łukasiak. Struktura populacji – Galeria „Oranżeria”

Daniel Rumiancew. Domowy wyrób świec – Galeria „Kaplica”

 

Prezentacja nowych prac w orońskim parku:

KOOPERACJA – Alicja Łukasiak i Grzegorz Drozd

PRZEJŚCIE – Jarosław Kozakiewicz

SALIGIA – Antoni Grabowski



kategoria: Wydarzenia, autor: , dodano: 2016-05-06 11:37:01, czytane: 3096 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego