ENG

Noc Muzeów 2016

Wydarzenia

Kolejna Noc Muzeów za nami. W tym roku postanowiliśmy otworzyć się na zupełnie nowe doznania, których ideą przewodnią była interakcja sztuki i jej odbiorcy.

W osiągnięciu tego celu pomogli nam animatorzy z Laboratorium Edukacji Twórczej: Maria Parczewska, Janusz Byszewski, Jacek Bąkowski, Dorota Podlaska oraz Natalia Szostak. NIEPLANOWANE SPOTKANIA to niekonwencjonalna próba spojrzenia na sztukę i aktywizacji przypadkowych przechodniów. Grupa edukatorów przygotowała pięć niezależnych propozycji skłaniających publiczność do czynnego udziału w animowanych zdarzeniach. Goście orońskiego Centrum mieli okazję podzielenia się skojarzeniami na temat przedmiotów codziennego użytku i zapisania ich na przygotowanych listewkach, dzięki czemu ich myśli stawały się dostępne dla innych. Brali też aktywny udział w tworzeniu między drzewami instalacji z włóczki oraz mogli przygotować oryginalne galaretki, którymi poczęstowano gości Nocy Muzeów w Orońsku.

Do wspólnego działania zachęcały nas również trzy performerki z Norwegii: Terese Longva, Pavana Reid i Rita Marhaug. Stworzone przez nie abstrakcyjne postacie kreowały ciekawe relacje pomiędzy nimi a odbiorcami.

Wielkie zainteresowanie, jak zwykle, wzbudziły pokazy wypału ceramiki techniką RAKU. Ceramicy, którzy już od wielu lat są gośćmi naszej instytucji: Wiesława Karolkiewicz-Mills, Irmina Gąsiorowska, Emilia Grzymała, Witold Dybaś oraz Stanisław Gąsiorowski, podjęli się stworzenia ŁAWICY RYB, która to instalacja pojawi się w lipcu nad naszym stawem. Uczestnicy warsztatów szkliwili małe miseczki, które, po wypale, mogli ze sobą zabrać. Wielkim widowiskiem było wyjmowanie rozżarzonych przedmiotów z polowego pieca.

Zaciekawienie wśród zwiedzających budził ARCHIPELAG – interaktywna instalacja wykonana przez Joannę Krzysztoń i Grzegorza Rogalę. Poruszając dłońmi, można było stworzyć własną rzeźbę, góry, lądy, całe archipelagi, a potem przyglądać się, jak to wszystko zostaje pochłonięte przez wirtualny ocean.

Archipelag / Archipelago - 2016 from Greg Rogala on Vimeo.

Popularnością cieszyła się też stała ekspozycja w Pałacu Józefa Brandta, a także nasze bieżące wystawy: ANARCHIA I NOWA SZTUKA. 100-LECIE DADAIZMU, Daniela Rumiancewa – DOMOWY WYRÓB ŚWIEC oraz Alicji Łukasiak – STRUKTURA POPULACJI. Nasi kuratorzy, oprowadzając po galeriach, przybliżali zwiedzającym sztukę nowoczesną, a uczestnicy warsztatów malarskich współtworzyli bazujący na geometrii obraz.

Pracownia konserwatorska prowadzona przez Mariannę Popławską budziła zainteresowanie wśród zwiedzających pragnących zobaczyć w jaki sposób uszkodzone dzieła odzyskują dawną świetność.

Kiedy wreszcie zza deszczowych chmur wyjrzało słońce rozpoczął się koncert Joanny Słowińskiej, charyzmatycznej pieśniarki, która zabrała nas w podróż w czasie i przestrzeni: śladami wiejskich grajków, cygańskich taborów i klezmerskich orkiestr.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Nocy Muzeów i już teraz zapraszamy za rok.



kategoria: Wydarzenia, autor: Urszula Kaszewska, dodano: 2016-05-20 10:37:02, czytane: 2721 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego