ENG

Plener BATIKU

Plenery

Od 18 do 21 lipca Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku gości artystki uprawiające sztukę batiku, które również latem ubiegłego roku brały udział w orońskich zajęciach warsztatowych. Artystki tworzą piękne tkaniny batikowe wykonywane różnymi technikami nakładania płynnego wosku i barwienia, które pozwalają uzyskać wiele wspaniałych kolorów. Każda praca jest niepowtarzalna, ponieważ nie da się całkowicie przewidzieć końcowego efektu. W trakcie pleneru powstawały realizacje inspirowane rzeźbami i malowniczym orońskim parkiem.

Batiki poza formą malarską są wykorzystywane też jako przedmioty użytkowe, np. rolety, obrusy, zasłony, poduszki, które mogą być niepowtarzalną ozdobą każdego wnętrza.

Artystki są uczestniczkami zajęć warsztatowych w Magazynie Sztuk, filii warszawskiego Ośrodka Kultury Ochoty OKO, który powstał w celu zintegrowania środowiska artystycznego Warszawy, profesjonalistów i amatorów, gdzie od kilku lat poszerzają własne doświadczenia na niwie sztuki.

Koordynatorem orońskich zajęć warsztatowych jest Mariola Gołda, z wykształcenia ekonomistka, ukończyła też pedagogikę na studiach podyplomowych. Technik batiku uczyła się w pracowni Doroty Wielkosielec w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Współpracuje z warszawskimi ośrodkami kultury, gdzie prowadzi warsztaty batiku. Jej ulubionym motywem w batiku jest abstrakcja i natura. Prace artystki prezentowane są na licznych wystawach w Polsce i USA.

W zajęciach uczestniczy Marta Staszczyk, ponieważ chętnie eksperymentuje, zainteresowała się batikiem. Kolorowe, barwne plamy, abstrakcyjne kompozycje – to jest właśnie sztuka woskiem pisana, którą od 6 lat zajmuje się artystka. Wcześniej próbowała swoich sił w akwareli i malarstwie olejnym. Maluje głównie formy abstrakcyjne. Ma w swoim dorobku kilka wystaw indywidualnych (ostatnio w Galerii Brama Bielańska w Warszawie) i udział w wystawach zbiorowych.

Kolejna uczestniczka, Katarzyna Nojek, na co dzień pracuje z dziećmi jako terapeuta integracji sensorycznej. Techniką batiku zajmuje się drugi rok. Proces tworzenia batiku jest dla niej formą medytacji, którą wcześniej realizowała poprzez praktykowanie tai chi.



kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2016-07-21 13:51:17, czytane: 3548 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego